Komatsu potřebu bagr

Slovenská společnost ZSD postavila v rámci projektu s Českem elektrickou stanici

Bratislava 9. února (zpravodaj ČTK) - Slovenský distributor elektřiny Západoslovenská distribučná (ZSD) investoval téměř 11 milionů eur (262 milionů Kč) do nové elektrické stanice v zájmu řešení úbytků napětí ve vedení v části západního Slovenska a zlepšení propojení slovenské a české elektrizační soustavy. ZSD novou stanici u vesnice Borský Svätý Jur nedaleko hranic s Českem dnes slavnostně uvedla do provozu. Investice je podle sdělení firmy součástí česko-slovenského projektu distribučních soustav ACON, na kterém se kromě ZSD podílí česká distribuční společnost EG.D.

ZSD v tiskové zprávě uvedla, že nová stanice v regionu vyřeší potíže s velkými úbytky napětí na vedeních 22 kilovoltů. Ty způsobily vzdálenosti mezi stávajícími stanicemi a dosavadní absence potřebného napájecího bodu.

"Stanice přispěje také k propojení energetické soustavy mezi Slovenskou a Českou republikou a stane se jedním z důležitých elektrických uzlů zejména pro případy vzájemné přeshraniční pomoci při nestandardních a havarijních stavech distribučních soustav v příhraniční oblasti," uvedl předseda představenstva EG.D Marian Rusko.

Elektrická stanice 110/22 kV byla postavena v rámci přeshraničního projektu ACON. Jeho hlavním cílem je zlepšit stávající distribuční soustavu. Celková hodnota projektu je 182 milionů eur (4,3 miliardy korun), z toho polovinu pokryjí dotace od EU.