Komatsu potřebu bagr

Slavičín chce ušetřit za energie, na kotelnu na sídlišti přibudou solární panely

Slavičín (Zlínsko) 16. srpna (ČTK) - Téměř 350 fotovoltaických panelů přibude příští rok na střechu hlavní slavičínské kotelny na sídlišti Malé Pole. Město tak chce ušetřit na vyrobené elektrické energii. Elektřina z panelů bude sloužit pro spotřebu kotelny a částečně i domácností, sdělil ČTK starosta Tomáš Chmela (STAN). Je to podle něj výrazně levnější než nakupovat energii ze sítí.

Kotelna je vybavená moderními prvky, které umožňují vytápění dřevní štěpkou pro obě slavičínská sídliště. "Vytápění velké části Slavičína dřevní štěpkou umožní udržet příznivější ceny tepla, než kdybychom byli odkázaní jen na plyn, navíc nedávno nainstalovaná tepelná čerpadla v kombinaci s fotovoltaikou umožní letní provoz bez zapojení spalování biomasy," uvedl Oldřich Kozáček, jednatel městské společnosti BTH, která kotelnu provozuje.

Na úpravy kotelny získalo město dotaci 2,5 milionu korun od Státního fondu životního prostředí. Na střechu kotelny nechá příští rok nainstalovat 346 fotovoltaických panelů o výkonu 130 kilowatt-peaků (kWp). Za rok budou schopny v tuzemských podmínkách vyrobit zhruba 123,5 megawatthodin (MWh) elektrické energie. Pro lepší využití vyrobené energie bude součástí systému také bateriové úložiště.

Slavičínská radnice do kotelny v souvislosti s úspornými technologiemi investuje průběžně. V posledních letech postavila zastřešený sklad štěpky a také byla dokončila výměnu dvou kogeneračních jednotek.

Hotová je nyní i přeměna části objektu na centrum Cirkula, které má předcházet vzniku odpadů. "Občané tam mohou dát věci, které by jinak vyhodili, ale které zároveň ještě někdo může upotřebit. Další lidé si je pak vezmou, a tím nám nepřibývá odpad, ale věci cirkulují," uvedl energetický manažer města Mikuláš Múdry. Cirkulu město s více než 6000 obyvateli otevře 17. září.