Cime 3 kvartal 2024

Šlapanice mají vítězný projekt pro nové centrum města, kde stával cukrovar

Šlapanice (Brněnsko) 11. dubna (ČTK) - Místo starého průmyslového areálu ve Šlapanicích na Brněnsku má vzniknout nové centrum města. Sýpka se promění ve společenské a kulturní centrum, počítá se s výstavbou bytových domů a lékařského domu, budou zde sportovní a dětská hřiště, park či volné zelené plochy. Tak uspořádání veřejného prostoru navrhli architekti a urbanisté ze společnosti re:architekti, kteří vyhráli architektonickou soutěž vypsanou před rokem, řekla ČTK mluvčí Šlapanic Anna Mrázová.

Průmyslový areál se uvolní proměně v roce 2024. Na konci příštího roku má totiž skončit pět let trvající sanace staré ekologické zátěže, která zde zůstala po výrobě dehtové lepenky ve 30. a 40. letech minulého století. Ještě předtím zde dlouhá desetiletí až do roku 1931 fungoval cukrovar. Kontaminovaná zemina už je odtěžená a nyní se čistí podzemní vody. Město je vlastníkem šestihektarového areálu od roku 2017, do té doby sloužil skladování a drobné výrobě.

Jako první by se měla proměnit sýpka, což je pětipodlažní budova. "Stane se novým kulturním a společenským centrem Šlapanic. Vítězný ateliér začne pracovat na projektové dokumentaci a do pěti let by se mělo na sýpce začít pracovat," řekla Mrázová.

V dalších letech se má areál postupně proměnit tak, aby se stal druhým centrem města se 7500 obyvateli. Jeho součástí je i tok Říčky. Podle návrhu by se zde mohly v budoucnu konat kulturní akce, lidé zde mají najít odpočinek v novém biotopu či na trávnících. Kromě nových staveb architekti také navrhli adaptaci staré průmyslové haly na kryté sportoviště a amfiteátr, měla by zde být i skautská klubovna.