Cime 2 kvartál 2024

Slaný nechá opravit bývalý okresní dům, přestěhuje se do něj knihovna

Slaný (Kladensko ) 18. října (ČTK) - Slaný nechá opravit bývalý okresní dům, přestěhuje se do něj knihovna. Dotace určená na obnovu takzvaných brownfieldů by mohla pokrýt až polovinu nákladů, které nyní vedení radnice odhaduje zhruba na 80 milionů korun. Další možností jsou evropské dotace. Podobně jako u dalších městských investic odhad kvůli rostoucím cenám na trhu výrazně stoupl, v tomto případě asi o 30 milionů korun. Práce by při ideálním scénáři mohly začít přibližně za rok, řekl ČTK starosta Slaného Martin Hrabánek (ODS).

Město nyní připravuje žádosti o dotace a věnuje se dopracování projektu. "Objekt je zakonzervovaný," uvedl Hrabánek. Samotná oprava potrvá zhruba rok. Kromě knihovny vzniknou v budově reprezentační prostory, které poslouží i radnici, například při svatbách, vítání občánků či jiných slavnostních obřadech. Pod hlavičkou knihovny by měla podle starosty fungovat i nová kavárna.

Neorenesanční budova slánského okresního domu byla postavena v roce 1902. Stojí na nároží ulic Dr. E. Beneše a Šultysova. Autorem jejího návrhu je architekt Jan Vejrych. V domě sídlilo do roku 1918 Okresní hejtmanství Slaný. Po vzniku Československa zde sídlil Okresní úřad politického okresu Slaný a později úřad stejnojmenného správního okresu. Koncem 20. století sídlila v tomto domě po dobu rekonstrukce svých budov i Česká pošta.