Cime 2 kvartál 2024

Slaný nechá městskou ubytovnu opravit postupně, získanou dotaci nevyužije

Slaný (Kladensko ) 1. listopadu (ČTK) - Vedení Slaného na Kladensku nechá městskou ubytovnu v Ouvalově ulici opravit postupně. Dříve získanou dotaci nevyužije, protože celkové náklady kvůli růstu cen zásadně stouply a radnice by tak i s dotací doplácela přes 30 milionů korun. Komplikací jsou i dotační podmínky, které musí obyvatelé splňovat, což se ukázalo už v jiných bytech pro sociálně potřebné, které má město kvůli kritériím problém zaplnit, řekl ČTK starosta Slaného Martin Hrabánek (ODS).

Město získalo dotaci zhruba 26 milionů korun, ale celkově cena za opravu v nedávném tendru stoupla z dříve odhadovaných zhruba 40 milionů korun téměř na 60 milionů korun. Slaný by tak doplácelo téměř dvojnásobek. Po projednání se zastupiteli vedení radnice dotaci odmítlo a rekonstrukci udělá po částech a podle Hrabánka možná i levněji. V případě přijetí dotace by byla navíc udržitelnost 20 let, po kterou by obyvatelé bytů museli splňovat přesná kritéria, která ale někteří nesplňují. "Je tam podmínka, že pokud nebudeme mít obsazený byt, tak se ta udržitelnost o tu dobu protahuje," uvedl starosta. Dodal, že město by tak muselo shánět klienty, kteří by tam bydleli, což znamená sociálně slabé.

Podmínky v ubytovně jsou nevyhovující, žije v ní přibližně 50 lidí, převážně sociálně potřebných. Původně měla oprava začít letos na podzim a trvat přibližně jeden rok. Vedení města teď plánuje příští rok začít opravou střechy, další rok, pokud získá dotaci, chce udělat rekonstrukci obvodových stěn a instalovat zateplení.

Náklady na městské investice vzrostly podle starosty téměř ve všech případech, výjimkou je budování kanalizace v části Želevčice, kde částka po tendru klesla z odhadovaných přibližně 30 zhruba na 20 milionů korun. Celkový nárůst u dalších zakázek ale ušetřenou sumu podle Hrabánka výrazně převyšuje. Důvodem je mimo jiné masivní růst cen stavebních materiálů.