Skupina Crestyl podala novou žádost o územní rozhodnutí pro projekt Savarin
Praha (ČTK) - Developerská skupina Crestyl podala u stavebního úřadu Prahy 1 novou žádost o územní rozhodnutí pro vybudování obchodního komplexu ve vnitrobloku paláce Savarin u pražského Václavského náměstí. ČTK to zjistila z úřední desky Prahy 1. Investor dříve stáhl původní žádost, která se týkala předchozí verze projektu. Vedení Prahy jedná o tom, že by v podzemních prostorách Savarinu mohla být v budoucnu umístěna Slovanská epopej Alfonse Muchy.
Společnost už zahájila rekonstrukci barokního paláce. Další část projektu spočívá ve vybudování obchodního a kancelářského komplexu pasáží a podzemních prostor, které propojí ulice Na Příkopě, V Cípu a Jindřišská s Václavským náměstím. Součástí záměru je podle žádosti o územní rozhodnutí i vytvoření vnitroblokového dvora kolem budovy bývalé jízdárny včetně obnovení zahrady směrem k ulici Na Příkopě a náhrada budovy bývalého Darexu se zachováním původní fasády.
Ministerstvo kultury minulý rok zrušilo kladný památkový posudek projektu, investor letos původní žádost stáhl. Podle vyjádření mluvčího Crestylu Ondřeje Micky se původní žádost týkala dřívější verze projektu, která už není aktuální. Nynější návrh zpracovaný studiem britského designéra a architekta Thomase Heatherwicka podle něj má všechna potřebná stanoviska včetně těch od památkářů a podporuje jej i Institut plánování a rozvoje hlavního města Prahy a vedení Prahy 1 a magistrátu.
V podzemí projektu by podle dřívější předběžné dohody Prahy s dědici Alfonse Muchy měla být v budoucnu umístěna malířova slavná Slovanská epopej. O tu vedla Praha vlastnický spor s umělcovým příbuzným Johnem Muchou, který nedávno po oboustranné dohodě skončil stažením žaloby ze strany dědice. Dohoda počítá s tím, že obě strany budou spolupracovat na vzniku centra, ve kterém bude umístěna epopej i rodinná sbírka malířových děl.
Město dále jedná s Crestylem o umístění epopeje v Savarinu, podle náměstka primátora Jiřího Pospíšila (TOP 09) je nicméně věc ještě otevřená a finální rozhodnutí nepadlo. To rozporuje další malířova dědička Jarmila Mucha Plocková, podle které smlouva výslovně zmiňuje, že město bude intenzivně jednat s účelem uzavření nájemní smlouvy pro umístění pláten v Savarinu. Mucha Plocková s postupem města nesouhlasí, mělo podle ní nechat soud s definitivní platností rozhodnout, komu plátna patří. Kvůli nesouhlasu s umístěním v Savarinu a ukončením soudního sporu nedávno podala vlastní žalobu na určení vlastníka slavného cyklu obrazů.
Cyklus Slovanská epopej tvoří 20 velkých pláten, která Mucha od roku 1910 maloval 18 let. Po dokončení dílo daroval Praze s podmínkou, že mu vybuduje důstojné výstavní prostory, termín však nestanovil. Nyní jsou plátna na zámku v Moravském Krumlově, zápůjčku do roku 2026 předloni odsouhlasili pražští zastupitelé.