Cime 2 kvartál 2024

Škola Svítání zahájila školní rok sbírkou na opravu budovy v centru Pardubic

Pardubice 1. září (ČTK) - Základní škola a Praktická škola Svítání v Pardubicích zahájila školní rok sbírkou. Příští rok chce totiž otevřít opravenou budovu v historické části města, kde budou učebny, sociální podnik nebo prostory pro setkávání s veřejností. Potřebuje proto odhadem ještě deset milionů korun. ČTK to řekla Tereza Komárková ze školy. Svítání nabízí vzdělání a další služby pro děti, mládež i dospělé s kombinovaným zdravotním postižením.

"Rádi bychom příští školní rok zahajovali v těchto prostorách. Začíná i naše sbírka. Startujeme klub Svítání, lidé si na webové aplikaci Spolu na palubě mohou koupit symbolické roční členství," řekla.

Stavební náklady jsou kolem 90 milionů, což hradí Evropská unie. Na vybavení pak škola potřebuje 20 až 30 milionů. "Protože nám peníze od Evropské unie nestačí, rozhodli jsme se zrealizovat sbírku. Vzniká podpůrná síť, zapojili jsme místní obchody. Kdo bude mít kartičku, získá v obchodech speciální slevu nebo dárek," uvedla Komárková.

Stavební firma zahájila práce loni v květnu. Zatím udělala hrubé úpravy a má téměř hotovou novou střechu. Dělá i opravy vnitřních omítek, rozvody, sádrokartonové konstrukce a fasádu. "Našli jsme rozsáhlejší výskyt dřevomorky v dřevěných konstrukcích, což mělo za následek vybourání a nahrazení celodřevěnými konstrukcemi," řekl Ondřej Malý z firmy, která práce provádí. I přes mírný skluz by podle něj mohla být stavba dokončena v plánovaném termínu v dubnu příštího roku. "Nicméně nevylučujeme, že může dojít k mírnému zdržení," dodal.

V historické budově se dochovaly pozůstatky studny. Byla zdvojená a sloužila i k filtraci vody. Mezi kameny byl písek, který vodu čistil. Práce archeologů trvaly podle Malého pomalu, proto se zdržely výkopové práce a dělníci mohli pracovat až po zimě. Studna zůstane součástí sklepení, kde budou výstavní prostory. "Studnu zachováme takovým způsobem, že vnější kamenné zdivo bude tvořit předsíň výtahu. Vnitřní část studny bude rozdělená, po spodní části se bude chodit, vrchní část bude zavěšená ve speciální konstrukci a bude vyčnívat do atria," řekl Malý.

Budova je památkově chráněná, opravy proto mají svá specifika. "Otloukáme jen omítky, které nejsou soudržné. Vracíme tam původní vápenné omítky," uvedl například Malý. "Památková péče má kritéria pro obnovu objektů a například nejde použít klasický zateplovací systém budovy. Je potřeba dodržet sklady omítek, souvrství zdiva, aby dýchalo, nebylo vlhké," doplnil.

Škola byla původně renesančním areálem minoritského kláštera se zahradou a altánem. V 19. a 20. století se uskutečnily poslední stavební úpravy. V 70. letech minulého století například budova přišla přestavbou o pseudorenesanční fasádu. Ve sklepení se dochovaly renesanční klenby. Bývalou školu koupilo Svítání od města v lednu 2015, splácí za ni 12 milionů korun.

Ve sklepě bude menší galerie, v přízemí například přednáškový sál. Ve druhém podlaží škola zřídí pedagogické centrum, administrativu a jídelnu. Ve třetím podlaží jsou naplánované učebny a kabinety. Na půdě bude centrum pro výuku dovedností klientů školy a tréninkové byty.