Komatsu potřebu bagr

ŠKODA JS dokončila montáž reaktoru na 3. bloku slovenské elektrárny Mochovce

Plzeň 23. září (ČTK) - Plzeňská ŠKODA JS, dodavatel zařízení a řešení pro jaderné elektrárny, dokončila pro Slovenské elektrárny montáž reaktoru v třetím bloku jaderné elektrárny Mochovce (JEMO). Na elektrárně pokračuje spouštění bloku, řekl dnes ČTK mluvčí firmy Jan Stolár.

"Byla dokončena montáž reaktoru po zavezení 349 palivových kazet do aktivní zóny včetně dokončení zatěsnění hermetické zóny. Zavážení paliva do reaktoru bylo zahájeno 9. září a ukončeno o tři dny později," uvedl. Na montáži pracoval společný tým firmy napříč všemi divizemi společnosti. Soustředění inženýringu, servisu a výroby pod jednou střechou umožňuje podle Stolára Škodě JS zvládat složité jaderné projekty.

"Fyzikální spouštění reaktoru bude pokračovat testy těsnosti a pevnosti a dalšími kroky tak, aby bylo ukončeno přibližně za šest týdnů," řekl mluvčí. Po jeho skončení bude následovat dvouměsíční etapa energetického spouštění, kdy se postupně zvyšuje výkon reaktoru.

"Od roku 2009 jsme klíčovým dodavatelem zejména pro primární okruh elektrárny v Mochovcích, jejíž oba reaktory byly také vyrobeny u nás," řekl generální ředitel Škody JS František Krček. Podnik ukončil montážní aktivity na třetím bloku a pokračuje na dokončování čtvrtého bloku JEMO.

ŠKODA JS, přední evropská inženýringová a výrobní firma, dodala investiční celky, zařízení a servis pro jaderné elektrárny, výzkumné reaktory a sklady vyhořelého jaderného paliva ve střední a východní Evropě, Skandinávii, Francii, Německu, USA, Rakousku, Finsku, Belgii, Číně, Arménii a dalších zemích. Vyrobila a dodala 21 kompletních jaderných reaktorů typu VVER 440 a tři VVER 1000. Od 90. let se zaměřila také na západní trhy a spolupracuje s předními světovými hráči v oboru. ŠKODA JS a.s. vykázala předloni hrubý zisk přes 122 milionů při tržbách přes 3,3 miliardy Kč, na nichž se rovnoměrně podílí inženýring, výroba a servis. Podnik s 1070 lidmi vyváží polovinu produkce. Loni očekával minimálně stejné tržby i zisk.

Firma byla od roku 2004 součástí ruské strojírenské skupiny OMZ ovládané Gazprombankou. Letos v polovině června oznámila energetická Skupina ČEZ, že se stane stoprocentním vlastníkem Škody JS. Převzetí začal koncem července posuzovat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže.