husqvarna

Skanzen Strážnice představí novou expozici mlynářského řemesla

Strážnice (Hodonínsko) (ČTK) - Strážnický skanzen na Hodonínsku vybudoval novou expozici mlynářského řemesla. Tvoří ji obytné stavení, mlýn a valcha ze samoty Podhájské mlýny na Horňácku. Součástí mlýna je panelová výstava s předměty ve vitrínách, prezentuje vývoj a historii mlynářství na jihovýchodní Moravě. Stavbě i tvorbě výstavy předcházel archivní, muzejní a terénní výzkum mlynářství na Horňácku, řekla ČTK vedoucí centra hmotného kulturního dědictví Petra Hrbáčová.

"Snažili jsme se třeba v Moravském zemském archivu v Brně a v dalších archivech nalézt doklady k historii stavby Podhajského mlýna, letopočet jeho vzniku nebo posloupnost majitelů, což se nám částečně podařilo. Také jsme se snažili zjistit co nejvíce o mlynářských technologiích a strojním vybavení mlýnů, o životě a práci zdejších mlynářů. Informace alespoň částečně zprostředkujeme ve výstavě, která bude umístěna v jedné z místností nového mlýna," sdělila Hrbáčová.

Nová expozice vodního hospodářství návštěvníkům muzea v přírodě názorně ukazuje využití vodní síly. V plně funkčních objektech lidé uvidí mletí obilí ve vodním mlýně a v objektu valchy zase zpracování vlněných materiálů plstěním a valchováním. "Rozšířili jsme prohlídkový okruh věnovaný lidské práci, který návštěvníky seznámí s prací sekerníků, řemeslníků, specializujících se na výrobu mlýnských kol a mlecího zařízení. Bezesporu se zvýší atraktivita areálu, a tím i návštěvnost celého skanzenu," řekl ředitel Národního ústavu lidové kultury ve Strážnici Martin Šimša.

Rozšíření areálu vodních technických staveb trvalo přibližně rok a vyšlo na 60 milionů korun, ústav získal dotaci z evropského programu IROP. Nové objekty vznikly za použití původních materiálů a technologií, což je oblast, které se ústav při své výzkumné činnosti věnuje dlouhodobě. Stěny jsou z nepálených cihel, trámy jsou tesané a krytina je břidličná a došková, popsala Hrbáčová.

Skanzen, který patří pod Národní ústav lidové kultury, bývá obvykle otevřený od začátku května do konce října. Ročně jej navštíví 40.000 až 50.000 lidí. Mimo hlavní sezonu také pořádá speciální akce o Vánocích a Velikonocích. Hodnocení letošní sezony ještě s ohledem na oblíbený vánoční program není hotové. Předběžně lze podle Hrbáčové říct, že celkový počet návštěvníků ovlivnilo zrušení některých programů na začátku sezony i její pozdější zahájení. Důvodem byly rozsáhlé stavební práce právě na Podhajském mlýně. "V letních měsících však byla návštěvnost velmi dobrá, stejně tak v září," dodala Hrbáčová.