husqvarna

Skanska v ČR v roce 2018 na vlně inovací

Švédská skupina Skanska má v ČR a SR za sebou rok intenzivních aktivit a úspěchů v inovacích. Postavila nové bydlení pro 800 lidí, vytvořila nové kanceláře pro 1700 zaměstnanců a podílela se na celé řadě projektů silničního stavitelství a výstavbě desítek mostních a železničních projektů. Společným jmenovatelem aktivit Skanska je trvale udržitelné stavitelství, šetření přírodních zdrojů a snaha inovovat stavební postupy, stavební materiály i vlastní stavěné prostory.      

 

 

Uplynulý rok pro nás byl úspěšný zejména v oblasti inovací a ve vývoji technologií. Úspěšná byla i řada projektů, za jejichž realizací stojíme. Současně je třeba konstatovat, že i přes zaznamenané úspěchy jsme i my pocítili dopady těžké situace na stavebním trhu, která se podepsala zejména na cenách v projektech, dostupnosti některých materiálů a výrazně se projevila v dostupnosti lidských a pracovních sil. V loňském roce jsme proto investovali do nových stavebních strojů a do digitalizace projektového řízení všech zakázek, abychom byli schopní dodržet veškeré smluvní závazky,“ hodnotí Michal Jurka, prezident Skanska ČR a SR.

 

Ve Skanska Reality jsme si v roce 2018 připsali několik prvenství. Konkurenci jsme předběhli v inovativním udržitelném stavění, kdy jsme uvedli v život unikátní systém přečištění vody pro její opakované využití. Jako první developer v Čechách jsme u všech nových projektů připravili pro klienty virtuální prohlídky. Nadále jsme se věnovali práci s veřejným prostorem, předali obyvatelům Prahy dva parky a otevřeli komunitní prostor v Modřanech.  Především jsme se však věnovali naší hlavní devíze, kterou je stavění nových domovů. V uplynulém roce jsme jich prodali 300 a zahájili prodej 3 nových projektů. Koncem roku jsme akvizicí nedaleko Berouna potvrdili svůj zájem o stavění v zajímavých lokalitách Středočeského kraje,“ uvádí Petr Michálek, ředitel Skanska Reality.

 

V uplynulém roce se nám mimořádně dařilo. Stavěli jsme najednou více než 50 000 m2 špičkových administrativních ploch a holešovická budova Visionary, kterou jsme v roce 2018 také dokončili, byla jednoznačným úspěchem. Podporovali jsme nové trendy na trhu, ať už jde o coworking v podobě expanze Business Link z Polska do ČR, proptech zavedením systému Connected by Skanska nebo zdravé pracovní prostředí díky certifikaci WELL,“ uzavírá Alexandra Tomášková, ředitelka Skanska Property.   

 

Nejvýznamnější projekty Skanska v roce 2018

Ke klíčovým inženýrským projektům stavební jednotky Skanska ČR a SR patřila v silničních projektech: výstavba nového úseku Dálnice D1, úsek 0137 Přerov – Lipník nad Bečvou a projekt Rekonstrukce vozovky dálnice D1 v km 189,5 - 181,8 vlevo, dále projekt Modernizace dálnice D11 (dokončení I. etapy modernizace D11 v 0,0 až 8,0 km) a na Slovensku část dálnice D1 v úseku Budimír – Bidovce (dálniční obchvat Košic). V železničních projektech se jednalo o rekonstrukci železniční stanice Mikulov na Moravě. V rámci komerčního i rezidenčního stavitelství byla klíčová výstavba níže uvedených projektů pro Skanska Reality a Skanska Property a dále zahájení realizace rezidenčního projektu Kaskády Barrandov pro Finep a výstavba monolitických konstrukcí pro společnost Penta Real Estate na projektu Churchill Square.  

 

V nových bytech Skanska Reality našlo v loňském roce svůj domov zhruba 800 lidí. Firma dokončila 1. etapu karlínského projektu Port Karolína a pokračovala ve výstavbě 2. a 3. etapy tohoto úspěšného projektu v Praze 8. V Praze 9 dokončila hrubou stavbu 1. etapy projektu Čtvrť Emila Kolbena, zahájila prodej komorního projektu v Libni s názvem Čertův vršek a zahájila výstavbu projektu Rezidence Gemma v Praze 4. V uplynulém roce koupila Skanska Reality pozemky pro rezidenční výstavbu v Loděnici (okres Beroun).   

 

Skanska Property úspěšně dokončila, pronajala a prodala svůj administrativní komplex Visionary v Praze 7 - Holešovicích.  Pokračovala ve výstavbě kanceláří Praga Studios (Praha 8 - Karlín) a zahájila Parkview (Praha 4 - Pankrác).  

 

Skanska a inovace v roce 2018

Skupina Skanska i v letošním roce zavedla do svého podnikání řadu inovací, které zefektivňují její práci a zpříjemňují užívání jejich projektů. Ve výstavbě všech aktuálních projektů využívá BIM (digitální model reprezentující fyzickou stavbu) a představila virtuální realitu, která zájemcům simuluje prostory nových bytů i kanceláří. Ve svých projektech využívá digitalizaci a zavádí systémy chytré domácnosti
a chytré kanceláře. Jeho uživatelé mohou z aplikace svého mobilního telefonu ovládat řadu spotřebičů ve svém bytě, nebo si rezervovat parkovací a pracovní místo v budově Skanska.   

 

Skanska spolupracuje s ČVUT v Praze a VUT v Brně na několika společných výzkumných projektech, které zlepšují stavebně-technické vlastnosti používaných materiálů (betonové a asfaltové směsi). Na úseku dálnice D1 mezi Lipníkem a Přerovem byly se souhlasem ŘSD použity cementobetonové kryty, které zlepšují kvalitu a prodlužují životnost dálnice. Know-how je chráněno jako tzv. užitný vzor.

 

Skanska a trvale udržitelné stavebnictví / development

Skanska je tuzemským lídrem v oblasti trvale udržitelného stavebnictví a developmentu. Její projekt Visionary získal environmentální certifikaci LEED Platinum 95 bodů, díky kterým se stal nejzelenější administrativní budovou v regionu CEE a celkově čtvrtou v Evropě. Skanska uvedla v projektu Botanica K 1,2 do provozu unikátní systém pro hospodaření s tzv. šedou vodou a pro tento projekt získala certifikát BREEAM Very Good, který hodnotí vliv budovy na okolí.  

 

Skanska využila v roce 2018 na svých stavbách a provozech 12 GWh elektrické silové energie vyrobené výhradně z obnovitelných zdrojů (větru a biomasy) a do ovzduší se tak dostalo o 7 tis tun CO2 méně než při využívání klasické elektřiny. Skanska a.s. uplatňuje na svých stavbách principy cirkulární ekonomiky, recykluje stavební materiál a snižuje množství odpadu.   

 

Zajímavosti Skanska v roce 2018

Skanska Reality pokračuje ve svém programu Dobrý soused, v rámci kterého uskutečňuje tzv. participační setkání, tedy diskuzi s veřejností nad podobou budoucího projektu, krátce poté, co pozemek získá.

 

Na spícím brownfieldu v Modřanech, jehož je vlastníkem, otevřela komunitní prostor s názvem Cukrkandl, který nabízí sportovní
i kulturní atrakce pro širokou veřejnost. Na dočasném využití tohoto prostoru spolupracovala s Fakultou stavební ČVUT a MČ Praha 12.  

 

Skanska Reality u svých projektů Botanica (Praha 5) a U Cukrovaru (Praha 12) vybudovala veřejné parky a předala je do užívání daným pražským městským částem. Veřejný park s multifunkčním hřištěm postavila i Skanska Property u administrativního komplexu Visionary v Holešovicích. Na budově Visionary vznikla také první běžecká dráha na střeše ve střední Evropě, která je dlouhá 140 m.

 

týdnu dobrovolnictví, pod názvem Podej ruku, podporuje Skanska již pátým rokem neziskové organizace, městské části, azylové domy a organizace podporující fungování komunit a sociální služby. Rezidenční část Skanska zároveň uspořádala už třetí ročník úspěšné literární soutěže pro děti, které se zúčastnilo víc než 600 literárních talentů. Částku 178 tisíc Kč, výtěžek z prodeje knížky, která obsahuje dvacet nejlepších příběhů, věnovala firma nadaci Nadání a dovednosti na podporu znevýhodněných dětí a mládeže.

Ocenění pro Skanska v roce 2018

TOP Odpovědná firma roku 2018

  • Za přístup k trvale udržitelnému stavění

Best of Realty 2018

  • Velké rezidenční projekty, 3. místo: Botanica K 1, 2
  • Nová administrativní centra, 3. místo: Visionary

Realitní projekt roku 2018:

  • Cena veřejnosti: Botanica K 1, 2 (Region Praha 5)
  • Cena odborné poroty: Terasy Strašnice (Region Praha 10)

Nejdůvěryhodnější značka

  • Vítěz v kategorii Developeři: Skanska Reality

CIJ Awards 2018

  • Best Office Development and Developer: Visionary, Skanska Property
  • Leading Green Building Development and Developer: Visionary, Skanska Property