Mercedes

Simulační centrum intenzivní medicíny v Motole by mělo otevřít v prosinci 2025

Praha (ČTK) - Simulační centrum intenzivní medicíny v Motole by mělo být otevřeno v prosinci 2025, jeho stavba vyjde na 680 milionů korun. Sloužit má podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) především k postgraduálnímu vzdělávání lékařů. Řekl to dnes při příležitosti položení základního kamene.

Simulační centrum má podle Válka sloužit především mladým lékařům, kteří se v něm budou učit bezpečně, kvalitně a bez rizik ohrožení zdraví pacientů. S tím souhlasí také ředitel Fakultní nemocnice v Motole Miloslav Ludvík, podle kterého má simulační centrum kromě zkoušení situací a zákroků "nasucho" bez ohrožení zdraví pacientů umožnit hlavně trénink nepředvídaných situací, které nejspíš nenastanou, ale lékaři na ně musí být připraveni. Mladí lékaři se díky simulaci budou učit z vlastních chyb, každá situace bude nahrávána a následně operujícím týmem vyhodnocena.

O vzniku centra podle Válka rozhodl bývalý ministr Adam Vojtěch (ANO), současný ministr vybral umístění do Fakultní nemocnice v Motole. Celkové náklady mají dosáhnout 680 milionů, z toho 565 bude hrazeno z Národního plánu obnovy, tedy z peněz vyčleněných Evropskou unií. Ze státního rozpočtu bude podle ministra pokryta daň z přidané hodnoty ve výši 119 milionů korun. Válek uvedl, že část z peněz vyčleněných na stavbu centra půjde také na podporu simulačních center na jednotlivých lékařských fakultách, které slouží v pregraduálnímu vzdělávání.

Národní plán obnovy je podklad pro čerpání peněz z mimořádného fondu, který připravila EU v souvislosti s koronavirovou pandemií. Jde o plán reforem a investic, které využívají peníze z tzv. Nástroje pro oživení a odolnost. Ten má členským státům EU pomoci řešit hospodářské a sociální dopady pandemie koronaviru a zajistit ekologickou a digitální transformaci ekonomik zemí.