husqvarna

Silničáři začali vybírat firmu pro stavbu D55 mezi Moravským Pískem a Bzencem

Brno 5. října (ČTK) - Silničáři začali vybírat stavební firmu, která postaví přes čtyři kilometry dlouhý úsek dálnice D55 mezi Moravským Pískem a Bzencem na Hodonínsku. Jak uvedl generální ředitel Ředitelství silnic a dálnic Radek Mátl dnes na svém twitterovém účtu, zahájení stavby se předpokládá ve druhém čtvrtletí příštího roku, a to i přes to, že jeden vlastník pozemku podal rozklad proti nepravomocnému stavebnímu povolení.

Úsek se napojí na téměř devět kilometrů dlouhý úsek z Moravského Písku na sever do Starého Města, který se začal stavět v září a předpokládá se, že bude hotový v roce 2024. Díky dostavbě obou úseků zmizí tranzitní doprava z Moravského Písku. Intenzity dopravy v Bzenci na silnici I/54 se stavba patrně nijak výrazně nedotkne. Naopak do doby, než bude dálnice pokračovat na jih, může vzrůst intenzita mezi Bzencem a Veselím nad Moravou, kudy povede spojka mezi severní částí dálnice D55 a stávající silnicí I/55.

Dálnice D55 začíná v současnosti u Hulína, kde se napojuje na dálnici D1, a vede jižním směrem k Otrokovicím. Letos silničáři dostavěli jihovýchodní část obchvatu, po kterém se zatím jezdí jen v jednom pásu, plnohodnotně má začít sloužit do konce roku. Úsek od Otrokovic do Babic by se měl začít stavět v roce 2023, část z Babic do Starého Města se začala stavět loni a hotovo má být v roce 2023. O rok později má být hotový již zmíněný úsek ze Starého Města do Moravského Písku stejně jako další úsek do Bzence. Tady však stavba na řadu let skončí, protože se stavbou dalších úseků se počítá až ve druhé polovině 20. let a s dokončením okolo roku 2030. Průtahy jsou mimo jiné způsobené i komplikovaným průchodem stavby Bzeneckou doubravou. Nejvíce tak budou tranzitní dopravou ještě dlouho trpět Veselí nad Moravou a Strážnice, protože další města a vesnice včetně okresního Hodonína již mají obchvaty. V případě, že se podaří celou D55 dostavět, mohla by se snížit dopravní zátěž na jihu Brna, kde se kříží dálnice D1, D2 a D52. Budou totiž existovat alternativní trasy pro cesty od Vídně a Bratislavy směrem na severovýchod.