Cime 3 kvartal 2024

Silničáři vyhlásili tendr na obchvat Pardubic

Pardubice 12. ledna (ČTK) - Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) vyhlásilo výběrové řízení na severovýchodní obchvat Pardubic. Stavba bude stát téměř 1,5 miliardy korun, uvedl na twitteru generální ředitel ŘSD Radek Mátl.

Zhotovitel bude mít na starosti i projekt, tendr je v takzvaném režimu Design & Build. Obchvat, na který krajské město čeká mnoho let, bude měřit necelých 4,2 kilometru.

Stavba I/36 Trnová - Fáblovka - Dubina má již pravomocné stavební povolení. Jeho vydání zdrželo odvolání majitelů pozemků. Ministerstvo dopravy ho po prozkoumání zamítlo.

Obchvat začne z okružní křižovatky u Globusu na silnici I/36, povede kolem lokality Fáblovka jihovýchodním směrem a napojí se na kruhovou křižovatku na Dubině na výpadovce na Sezemice a Holice.

Výstavba začne nejpozději ve druhém pololetí roku 2021. Stavební práce potrvají dva roky. Obchvat tak bude zprovozněn v roce 2023, uvedl předseda Spolku pro výstavbu dálnic D35 a D43 a poslanec Martin Kolovratník (ANO).

"Severovýchodní obchvat představuje naprosto zásadní stavbu, která přinese zklidnění a úlevu od nadměrné dopravní zátěže. Dojde k výraznému poklesu tranzitní i místní dopravy v centru města. Kromě toho bude stavba sloužit i jako přivaděč k dálnici D35," dodal Kolovratník.