husqvarna

Silničáři v Pardubickém kraji začínají využívat dešťovou vodu

Moravská Třebová (Svitavsko) 4. prosince (ČTK) - Silničáři v Pardubickém kraji začínají při letní a zimní údržbě vozovek a na zálivku mladých stromů využívat dešťovou vodu. Při přestavbě cestmistrovství v Moravské Třebové mimo jiné vybudovali podzemní nádrže na její jímání a technické zařízení pro výrobu solanky, roztoku soli na ochranu vozovek před namrzáním. Dosud se využívaly převážně povrchové vody, v budoucnu by se ale dešťová voda mohla zachycovat častěji, řekl ČTK ředitel Správy a údržby silnic Pardubického kraje Miroslav Němec.

"Chtěli bychom na určitých místech na odvodňovacích systémech silnic vybudovat nádrže. Vyřešilo by to i lokální problémy se záplavami, což by se jinak kvůli komplikacím s vlastnictvím pozemků nedalo zvládnout a bylo by to velmi nákladné," uvedl Němec.

Vodu silničáři využívají i v létě na čištění vozovek a zalévání vysazených stromů. Jen na výrobu solanky jí cestmistrovství Moravská Třebová v loňském roce spotřebovalo více než 600.000 litrů, cestmistrovství ve Svitavách 580.000 litrů. Využívání dešťové vody má kromě ekologického dopadu i ekonomický význam, za odběr z povrchových zdrojů se platí.

Krajští silničáři budou letos v zimě udržovat přes 3000 kilometrů komunikací druhé a třetí třídy, což je 96 procent z krajské silniční sítě. Sjízdnost silnic první třídy má od roku 2017 na starost Ředitelství silnic a dálnic.