husqvarna

Silničáři staví kolem D35 u Opatovic nad Labem oplocení kvůli divoké zvěři

Opatovice nad Labem (Pardubicko) 13. ledna (ČTK) - Silničáři začali tento týden stavět na Pardubicku oplocení kolem dálnice D35. Bude kolem nově zprovozněného úseku mezi Opatovicemi nad Labem a obcí Časy. Ploty mají zamezit srážkám aut se zvěří. Dosud tam byly pachové ohradníky. ČTK to řekl mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Jan Rýdl. Nedávno tam na komunikaci vběhla do silnice bachyně s šesti selaty, řidič už střetu nezabránil.

"Práce začaly u Labe a postupujeme směrem k Borku. Kompletní dokončení oplocení v tomto úseku je plánováno na konec ledna," uvedl Rýdl.

Úsek dálnice je v provozu od půlky prosince. Kolem silnice byly pachové světelné ohradníky, které měly zvěř odradit od toho, aby komunikaci přecházela. Nehoda s divočákem a mláďaty se stala 2. ledna večer.

"Bachyně s šesti selaty vběhla z pravého příkopu, z bezprostřední blízkosti do jízdní dráhy vozidlu, a střetu již šestadvacetiletý řidič nedokázal zabránit. Řidič i jeho spolujedoucí byli odvezeni do nemocnice k ošetření, naštěstí neutrpěli žádné vážné zranění," uvedla krajská policejní mluvčí Markéta Janovská.

V daném úseku se zatím staly dvě nehody se zvěří, první byla v prosinci, kdy vběhla na vozovku srna a srazilo ji auto, dodala mluvčí.

Podle Rýdla nebylo možné ploty postavit dřív, protože kolem komunikace ještě pokračovaly dokončovací terénní práce, což je běžný postup. Silnice se uvede do předčasného užívání, kolaudace se uskuteční později, uvedl s tím, že je mu líto, že se nehoda na D35 stala. Dodal však, že na všech silnicích v České republice jsou nahlášeny tisíce srážek se zvěří ročně.

Podle dat SRNA indexu, který vydává dvakrát ročně Generali Česká pojišťovna, loni od dubna do konce září bylo na českých silnicích podle policejních dat 7329 srážek se zvěří. Ve stejném období roku 2020 to bylo 7238 případů, v roce 2019, tedy před pandemií koronaviru, 7872 srážek se zvěří.

Nehoda na D35 a chybějící oplocení vyvolaly mediální ohlas a komentáře politiků. "Oplocení je potřeba a tečka. Že mělo být instalováno před otevřením provozu, to je logické a přirozené. Skoro bych řekl, že by mělo být samozřejmostí," uvedl na facebooku pardubický hejtman Martin Netolický (3PK/ČSSD). Dodal, že kraj nebude uvádět do provozu silnice bez dokončeného vybavení.