Mercedes

Silničáři spolu s radnicí připravují nový kruhový objezd v Holešově-Všetulích

Holešov (Kroměřížsko) 25. ledna (ČTK) - Silničáři spolu s radnicí připravují nový kruhový objezd v Holešově-Všetulích na Kroměřížsku poblíž někdejšího areálu cukrovaru. Přispět má k větší bezpečnosti a plynulosti silničního provozu. Nyní tam má křižovatka tvar písmene T, zejména pro motoristy přijíždějící od Zahnašovic je v dopravní špičce obtížné odbočit doleva na hlavní silnici směrem na Hulín. Stavební povolení by mělo být vydáno letos, řekli ČTK holešovský starosta Rudolf Seifert (BEZPP, za Koalici po Holešov) a ředitel Ředitelství silnic Zlínského kraje (ŘSZK) Bronislav Malý.

"Stávající situace neumožňuje bezpečné odbočení vozidel ze silnice II/438 na silnici II/432 směrem na Hulín z důvodu zcela nedostatečných rozhledových poměrů," uvedl Malý. Podle něj se tam tak vytvářejí kolony vozidel až k železničnímu přejezdu, v dopravních špičkách i za něj. Okružní křižovatka podle Malého umožní bezpečné a podstatně plynulejší připojování vozidel do dopravních proudů.

Po dobu výstavby křižovatky počítají silničáři s její částečnou uzavírkou. Práce chce ŘSZK zahájit v roce 2025, tedy až po předpokládaném zprůjezdnění nedaleko budovaného úseku dálnice D49 zřejmě koncem roku 2024. Starosta by naopak preferoval dokončení stavby kruhového objezdu ještě před dostavbou dálničního úseku.

Chystaná investice zahrnuje výstavbu okružní křižovatky o průměru 35 metrů včetně připojovacích větví, stavební úpravy silnic II/432 a II/438 včetně odbočovacího pruhu a ochranného ostrůvku. Stavební náklady ŘSZK, které je příspěvkovou organizací Zlínského kraje, činí odhadem 15 milionů korun.

Město by souběžně mělo odstranit vážní domek s přístřešky a ocelový stožár. Dále zajistí stavbu chodníků, parkoviště, bezpečné přecházení chodců, přeložku nízkého napětí a telekomunikačního kabelu nebo vegetační úpravy. Náklady města se zřejmě též budou řádově pohybovat v milionech korun. "Okružní křižovatka je na krajských cestách, více investic by mělo jít za Zlínským krajem," řekl Seifert.

Silničáři ve spolupráci s holešovskou radnicí připravují do budoucna také výstavbu kruhového objezdu na místě křižovatky Přerovské, Bořenovské a Tučapské ulice. Nyní tam funguje provizorní okružní křižovatka, její středový prstenec tvoří betonové panely. Se stavbou by měla souviset i úprava navazujících úseků silnic, rekonstrukce mostu, vybudování chodníků, přeložky inženýrských sítí a další práce. Odhadované náklady jsou řádově v desítkách milionů korun.