Komatsu potřebu bagr

Silničáři preventivně odvážejí zeminu u dálnice D8

Prackovice nad Labem (Litoměřicko) 16. září (ČTK) - Silničáři druhým týdnem preventivně odvážejí desítky tisíc tun zeminy ze svahu u dálnice D8 nedaleko Prackovic nad Labem na Litoměřicku. V případě extrémně silných dešťů by se mohla půda sesunout, podobně jako před osmi lety, když se dálnice teprve stavěla. ČTK to dnes řekl mluvčí Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Jan Rýdl.

Na svahu zůstaly zbytky po stavbě, jde převážně o hlínu. "Sami experti říkají, že je to prakticky nemožné, ale v případě naprosto extrémních srážek by mohlo pod zatížením tohoto materiálu někde dojít k tvorbě kluzných ploch," uvedl Rýdl. V rámci geologické prevence silničáři přistoupili k odtěžení zeminy. Na místě budou pracovat zhruba do konce září.

Místem denně podle mluvčího projede okolo 30.000 vozidel, také z toho důvodu komunikaci hlídá 500 čidel, z nich je 120 v hloubkových vrtech. Podle Rýdla dokážou zaregistrovat pohyb masy v řádech zlomku milimetru.

Svah se sesunul na rozestavěnou dálnici po deštích v roce 2013. Poškodil také část železniční trati mezi Úpořinami s Chotiměří.