Cime 2 kvartál 2024

Silničáři předpokládají, že dostaví severní obchvat Znojma v letech 2025 až 2027

Znojmo (ČTK) - Aktuální předpoklad termínu dostavby severní části znojemského obchvatu jsou roky 2025 až 2027. Jde o tři čtvrtě kilometru dlouhou silnici, která napojí již existující část pomocí suchohrdelské mimoúrovňové křižovatky na silnici druhé třídy od Suchohrdel. Po letech, kdy Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) nedokázalo dostavbu proti odpůrcům prosadit, ukončilo činnost směřující ke stavebnímu povolení a nyní dokončuje projektovou dokumentaci pro společné povolení podle nového stavebního zákona, řekla ČTK mluvčí ŘSD Lucie Trubelíková.

Zbývající stovky metrů jsou důležité pro to, aby alespoň část tranzitní dopravy z centra historického města zmizela. Propojí se tak silnice I/38 od Prahy a Jihlavy se silnicí směrem na Pohořelice a Brno, i když zatím nebude cesta z obchvatu na brněnskou silnici přímá, ale přes kruhový objezd, který je křižovatkou mezi Suchohrdelskou a Družstevní ulicí. I přesto budou Znojmem nadále projíždět auta směřující od Jihlavy do Rakouska.

Dnes je obchvat funkční pouze v části od silnice I/38 po křižovatku s Únanovskou ulicí. Dále existuje několik set metrů silnice postavené již v roce 2006 včetně mostu přes Kuchařovickou ulici. Není však v provozu právě proto, že se dosud nepodařilo dostavět zbývající úsek k suchohrdelské křižovatce.

Další etapy jsou teprve v přípravě. "Pokračuje projektová příprava s výhledem zadání dokumentace EIA," uvedla Trubelíková. Stavba úseku od suchohrdelské křižovatky k silnici I/53 je nyní v plánu v letech 2028 až 2030. Další pokračování až k Hatím má být po etapách hotové až po roce 2030. Podle posledního sčítání dopravy v roce 2020 projíždělo kolem historického centra Znojma denně téměř 15.000 aut, jižní částí města až 19.000.