husqvarna

Silničáři po ztrátě povolení zastavili stavbu části obchvatu Frýdku-Místku

Praha/Frýdek-Místek 30. března (ČTK) - Silničáři zastavili práce na východní části obchvatu Frýdku-Místku. Důvodem je odebrání stavebního povolení, o kterém v únoru rozhodl na podnět spolku Děti Země Nejvyšší správní soud (NSS). Silničáři na úseku poslední měsíc dělali zabezpečovací práce a další činnosti, které měly minimalizovat další škody způsobené zastavením stavby. Na dotaz ČTK to dnes uvedl mluvčí ministerstva dopravy František Jemelka, podle něhož jde v podobných případech o standardní postup. Server iDNES.cz v úterý uvedl, že Spolek Děti Země viní stát z toho, že v úseku staví už měsíc načerno.

NSS zrušil pravomocné stavební povolení pro tuto etapu 23. února a následně ho vrátil do rozkladového řízení. Vyhověl tak kasační stížnosti spolku Děti Země, který namítal, že rozhodnutí moravskoslezské krajské hygienické stanice z roku 2006 je nezákonné, protože závazně nestanovilo konkrétní délku zkušebního provozu pro měření hluku a že musí nastat nejpozději do tří let od zahájení provozu obchvatu. Rozhodnutí se týká úseku mezi kilometry 4,4 až 6,7, stavba západní části pokračovat může.

Podle ministerstva se na úseku, který podléhá rozhodnutí NSS, uskutečnila v pondělí kontrolní prohlídka, po níž byly práce zastaveny. "Práce, které na stavbě do té doby probíhaly, byly práce, které staveniště zabezpečovaly jako celek a které bylo třeba vykonat, aby se předešlo dalším škodám. Tyto práce byly v souladu s tím, že nepokračovala výstavba na dotčených objektech. Tedy uplatnili jsme standardní postup v takovýchto případech," řekl dnes ČTK Jemelka. Ministerstvo podle něj takto odpoví na žádost spolku.

Ostatní stavební práce na obchvatu pokračují. V polovině roku by měla být dokončena první stavba obchvatu v délce 4,3 kilometru.

Obchvat Frýdku-Místku, který bude dlouhý 8,5 kilometru, odvede z města tranzitní dopravu z dálnice D48 a také auta, která po ní přijíždějí a směřují po silnici první třídy směrem na Frýdlant nad Ostravicí a do Beskyd. První etapa se začala stavět v roce 2018. Stát už na obchvatu prostavěl tři miliardy korun, celková cena za obě etapy jsou zhruba čtyři miliardy korun.