Cime 2 kvartál 2024

Silničáři na Vysočině zateplují svoje budovy, chtějí šetřit energie

Jihlava 23. listopadu (ČTK) - Krajská správa a údržba silnic Vysočiny (KSÚS) dokončuje úpravu administrativní budovy svého cestmistrovství v Pelhřimově. Je to první z dotovaných projektů, které mají za cíl šetřit energiemi na podnikových budovách, řekla ČTK vedoucí oddělení investiční výstavby KSÚS Monika Vavřínková. Podle náměstka hejtmana Miroslava Houšky (KDU-ČSL) připravuje krajem zřizovaná organizace i další investice. Práce na pelhřimovském cestmistrovství s náklady přesahujícími osm milionů korun mají skončit v lednu příštího roku.

"Finančně jsme zařadili i další akci, a to modernizaci dílen cestmistrovství Telč. Tato investiční akce je v celkovém objemu financí 14,1 milionu korun. Očekáváme, že k této částce dostaneme dotaci ze Státního fondu životního prostředí, která by měla dosáhnout částky 4,1 milionu korun," řekl Houška.

Součástí úprav budov je zateplení jejich pláště, výměna oken a dveří, výměna osvětlení či vytápění. V Telči by měla být navíc na střeše fotovoltaická elektrárna, instalovaná bude včetně baterií. U dotovaných projektů musí podle pravidel úspora energie z neobnovitelných zdrojů být alespoň třicetiprocentní.

Podle Vavřínkové nyní KSÚS hledá dodavatele i na úpravu budovy cestmistrovství ve Velké Bíteši. "A máme zpracovanou projektovou dokumentaci na revitalizaci administrativní budovy a dílen v Jihlavě, ve Žďáru nad Sázavou a Havlíčkově Brodě," řekla Vavřínková. Na každou ze tří investic bude podle ní potřeba okolo 25 milionů korun.

Kromě KSÚS připravuje Kraj Vysočina projekty na úspory energie i ve svých školách. Nyní hledá dodavatele, který zateplí a vymění okna ve školních dílnách vyšší a střední odborné školy v Bystřici nad Pernštejnem. Předpokládané náklady jsou deset milionů korun. Ještě letos začne úprava dílen Střední průmyslové školy v Třebíči. Náklady jsou přibližně 80 milionů korun, získaná dotace je 23 milionů korun, vyplývá z dřívějších informací kraje.

KSÚS loni obdržela od kraje na provoz asi 950 milionů korun, příspěvek na investice byl asi 84 milionů korun. Vyplývá to z informací v krajské výroční zprávě.