Komatsu potřebu bagr

Silničáři jdou v přípravě obchvatu Znojma cestou spojeného stavebního řízení

Znojmo (ČTK) - Silničáři se vydali při přípravě obchvatu Znojma cestou spojeného územního a stavebního řízení, řekl dnes ČTK ředitel brněnského závodu Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) David Fiala. Po letech úsilí stáhli u jihomoravského krajského úřadu žádost o územní rozhodnutí na tu část obchvatu Znojma, která by umožnila plně využívat severní a severovýchodní část, jež by odvedla značnou část tranzitu z centra města. O stažení informoval dnes v tiskové zprávě spolek Děti Země.

Silničáři se rozhodli využít nové legislativy, která spojené územní a stavební řízení umožňuje. Již mají připravenou dokumentaci. Nyní ji připomínkuje generální ředitelství ŘSD, poté silničáři zahájí inženýrské práce a na přelomu roku chtějí žádat o povolení ke stavbě.

"Dokumentace je zpracovaná podle aktuálně platných norem a limitů," poznamenal Fiala. Zároveň je v souladu a plánovanou modernizací železniční tratě z Břeclavi do Znojma a v Suchohrdlech je plánovaný mimoúrovňový přejezd. Díky spojenému stavebnímu řízení by měla být cesta ke stavbě kratší i díky tomu, že odpůrci mohou napadnout u soudu už jen jeden dokument, nikoliv územní rozhodnutí a stavební povolení zvlášť.

Dlouhodobým odpůrcem stavby obchvatu je ve Znojmě spolek Obchvat. Daří se mu přípravu zpomalovat, proto je zatím funkční jen severní část obchvatu od silnice I/38 přes Přímětickou k Únanovské ulici. Dostavba 752 metrů by umožnila obchvat dovést až k Suchohrdelské a výpadovce na Brno. Část obchvatu od Únanovské ulice je již roky postavená, ale nepoužívaná.

Centrum Znojma dlouhodobě zatěžuje tranzitní doprava včetně kamionové. Potkávají se zde hlavní tahy od Prahy a Jihlavy, od Brna a z Rakouska.