Siko letos investovalo 700 milionů, v Čimelicích bude energeticky soběstačné
Čimelice (Písecko) 14. října (ČTK) - Firma Siko, největší český prodejce koupelnového vybavení, zprovozní v únoru v Čimelicích nový sklad. Díky investici 200 milionů Kč získá 10.000 metrů čtverečních ploch a ukončí pronájmy v některých externích skladech. Tržby letos stoupnou meziročně asi o deset procent, loni poprvé přesáhly pět miliard Kč. Do jednoho roku chce Siko zvýšit výkon své solární elektrárny v Čimelicích na dvě megawatthodiny, pokryje tak veškerou tamní spotřebu elektřiny. Firma letos investovala 700 milionů. ČTK to řekl generální ředitel firmy Tomáš Vala.
Siko mělo loni konsolidované tržby v ČR a na Slovensku 5,1 miliardy Kč, meziročně stouply o 800 milionů. Zisk EBITDA (před zdaněním, odpisy a úroky) vzrostl o 180 milionů na 640 milionů. "Rostlo všechno, trh byl jak přehřátý. Na druhou stanu limitující je pořád řemeslo, že zboží nemá kdo nainstalovat," řekl Vala. Tržbám výrazně pomohl i internet a export, nadprůměrně rostly prodeje kuchyní, dveří a plovoucích podlah. Třeba prodej kuchyní stoupá meziročně o 20 procent. Firma Siko uvádí, že je v kuchyních dvojkou na trhu, největší je Ikea.
Obrat podle Valy stoupl i díky konsolidacím se společnostmi, v nichž drží Siko majoritu. Siko koupilo již dříve menšinový podíl ve francouzské firmě prodávající koupelny s obratem přes půl miliardy korun. Ve francouzském e-shopu Livea vlastní 51 procent. Za rok a půl chce mít Siko ve francouzském městě Méty hotovou novou halu, základnu pro západoevropské zákazníky, jimž dodává Livea.
Tržby Sika letos meziročně vzrostou o víc než deset procent, EBITDA bude ale minimálně o sto milionů menší. Kvůli rostoucím nákladům. "Pak je problém, že máme větší skladové zásoby. Tím, jak se narušily distribuční řetězce, měla firma tendenci se víc zásobit, z hlediska cash flow to byl docela náraz. Byly i měsíce, kdy jsme měli horší odbyt než loni. A dost podstatně se zvedly i úrokové náklady," řekl Vala. Firmy spojené se Siko mají půjčenou zhruba miliardu Kč. Většinu úvěrů se firmě povedlo převést na účty v eurech. Za úroky zaplatí letos nižší desítky milionů navíc.
Vala čeká, že v prvním pololetí 2023 porostou prodeje o pět procent, v druhém klesnou o pětinu. "Jsem přesvědčen, že lidé zatím u bydlení nešetří. Vidíme to z čísel. Pokračuje trend nových klíčových zákazníků, kteří chodí do našich prodejen, hlásí se na webu, což pro nás znamená, že následujících šest až 12 měsíců máme relativně pořád ještě nabito na nový byznys," věří.
Příští rok v únoru zprovozní Siko v Čimelicích nový sklad za 200 milionů korun. Jen navážka zeminy stála 20 milionů. Za tři až čtyři roky plánuje Siko postavit další halu. Díky vlastním skladům ušetří za pronájmy. Další úspory by měl přinést rozvoj firemní solární elektrárny v Čimelicích. Její výkon by měl z dnešních 0,5 megawatthodiny (MWh) vzrůst za rok na víc než dvě MWh. Siko plánuje i vlastní bateriové úložiště. Skupina letos investuje 700 milionů korun. Místo současných nájemních staví vlastní prodejny na Slovensku; v Košicích ji otevřelo v září, v Bratislavě dokončuje. Masivně investuje firma také do digitalizace.
Skupina Siko má v ČR a na Slovensku 1010 zaměstnanců. Loni byla průměrná hrubá mzda 38.554 Kč, letos od ledna do srpna 42.986 Kč.
Firmu založila v roce 1991 tehdy čtyřiačtyřicetiletá matka tří dětí Jaroslava Valová. Podnikat začala v obývacím pokoji, první obchod byl v Čimelicích u hlavní silnice na Prahu. Název Siko je zkratkou slov stavební, izolace, keramika a obklady.