Komatsu potřebu bagr

Seznam Zprávy: Soud zamítl stížnost státu proti vydání pozemků cisterciákům

Brno 22. prosince (ČTK) - Nejvyšší správní soud (NSS) zamítl stížnost Státního pozemkového úřadu (SPÚ) proti vydání pozemků Cisterciáckému opatství ve Vyšším Brodě na Českokrumlovsku. Uvedl to dnes server Seznam Zprávy. Opatství získalo 1100 hektarů lesních a zemědělských pozemků v církevních restitucích. SPÚ chtěl ale rozhodnutí zvrátit a začal obnovovat správní řízení, v nichž byl řádu majetek vydán. Tento postup zrušil před dvěma lety Krajský soud v Českých Budějovicích. SPÚ pak proti tomu podal kasační stížnost k NSS, kterou dnes soud zamítl.

Majetek jihočeského cisterciáckého kláštera byl zabaven po komunistickém převratu v roce 1948 na základě tzv. Benešových dekretů. V roce 2017 získalo opatství část majetku zpět prostřednictvím církevních restitucí. Obnova řízení, kterou pak SPÚ nařídil s odstupem tří let, nebyla podle NSS legální, protože se neopírala o nové důkazy, píší Seznam Zprávy.

Verdikt NSS se týká pouze sedmi restitučních rozhodnutí. Stejným způsobem se pozemkový úřad snaží zvrátit také vrácení dalších majetků, čemuž se cisterciáci brání. "Rozhodnutí Nejvyššího správního soudu je správné a je pro klienta důležité. Budou na něj navazovat další rozhodnutí ve správním soudnictví," řekl serveru právní zástupce vyšebrodského opatství Jakub Kříž.

Cisterciácké opatství ve Vyšším Brodě už muselo v minulosti část majetků získaných v restituci státu vrátit, a to zhruba 2100 hektarů lesa. Restituci napadl státní podnik Lesy ČR, kterému pak daly zapravdu. Vrchní soud v Praze i Nejvyšší soud. Právě na rozhodnutí těchto soudů se SPÚ odvolával v kasační stížnosti k NSS, ale podle soudu úřad nepředložil nové důkazy a pouze se pokoušel změnit svůj předchozí právní názor. "Státní pozemkový úřad v této situaci plně respektuje rozhodnutí Nejvyššího správního soudu, přestože s jeho závěry nesouhlasí. SPÚ je přesvědčen o tom, že restituční nárok opravdu není oprávněný," sdělila serveru mluvčí úřadu Petra Kazdová.

Vyšebrodský klášter je jediný fungující mužský cisterciácký klášter v Česku a národní kulturní památka. Opatství založil v roce 1259 Vok z Rožmberka. Po vzniku Československa přišel klášter po pozemkové reformě o většinu statků. Za nacismu obsadilo budovy gestapo, mělo tam depozitář nakradených cenností. Komunisté klášter v roce 1950 zrušili, obnoven byl v roce 1990.