Cime 2 kvartál 2024

Severovýchodní obchvat Pardubice je stále bez termínu zahájení

Pardubice 10. října (ČTK) - Stavba severovýchodního obchvatu Pardubic stále nemá termín zahájení. Silničáři vybrali firmu, kvůli námitce jednoho z účastníků tendru ale není podepsaná smlouva. ČTK to řekl mluvčí Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Jan Rýdl. Podle něj by mohly přípravné práce v ideálním případě začít ještě letos. Zahájení stavby obchvatu se opakovaně odsouvalo.

"V tuto chvíli jsme v naprostém finále výběrového řízení, dostali jsme nabídky, otevřeli jsme obálky, vybrali jsme potenciálního vítěze, s kterým jsme připraveni podepsat smlouvu. Nicméně jsme v situaci, kdy byla podána námitka, respektive protest proti jednomu formálnímu momentu soutěže. My samozřejmě námitku vypořádáme, pokud bude zamítnuta, jsme připraveni podepsat smlouvu," řekl Rýdl.

Jarní termín otevírání obálek s nabídkami firem zdržel květnový hackerský útok. Severovýchodní obchvat je letitým tématem v Pardubicích. Jeho stavba se několikrát odkládala. Na jeho místě už skončily před nějakou dobou archeologické práce.

Podle Rýdla by stavba začít letos mohla, pokud ŘSD podepíše s dodavatelem smlouvu, do týdne do deseti dnů mohou silničáři předávat staveniště. Stavební firma by následně mohla začít přípravné práce.

"Ovšem to můžeme udělat, až bude podle zákona podepsána smlouva, to znamená nejprve musíme vypořádat námitku. Na to máme podle zákona nějakých 15 dní. Pokud by došlo k tomu, že ten, kdo podal námitku, by nebyl spokojen, má ještě další opravné prostředky, které by mohly dokončení soutěže a podpis smlouvy oddálit," uvedl Rýdl.

Záměr výstavby severovýchodního obchvatu je schválený od roku 2006. Obchvat spojí sídliště Cihelna a Dubina. Má začínat na silnici I/36 u kruhové křižovatky u supermarketu Globus, pokračovat má Poděbradskou a Bohdanečskou ulicí, dále silnice povede volným terénem u slepého ramene Labe, který je teď vycházkovou oblastí, překříží Hradeckou ulici a obchvat pak vyústí na kruhovém objezdu na Dubině, silnice tam pak povede na Sezemice a Holice.