Komatsu potřebu bagr

Severočeská vodárenská plánuje letos investice za 1,36 mld.Kč

Teplice 27. ledna (ČTK) - Severočeská vodárenská společnost (SVS) plánuje letos do modernizace a rozvoje vodárenské infrastruktury investovat 1,36 miliardy korun. Je to zhruba na úrovni loňského roku, kdy šlo do investic zhruba 1,32 miliardy. V tiskové zprávě o tom dnes ČTK informoval mluvčí SVS Mario Böhme. Nejdražší akcí letošního roku bude rekonstrukce Úpravny vody Brníkov na Litoměřicku za více než 231 milionů korun.

"Letos opět navyšujeme objem investic do obnovy majetku a na budování nových staveb, a to o 42 milionů korun," doplnil generální ředitel SVS Bronislav Špičák. Největší objem peněz podle něj půjde do vodovodů a kanalizací. Jen na opravy a další výstavbu vodovodního řadu je určeno 322 milionů korun, do kanalizací půjde dalších 522 milionů.

Severočeská vodárenská spravuje majetek za více než sto miliard korun. Největší část představuje 9000 kilometrů vodovodního a 4000 kilometrů kanalizačního potrubí. Ve správě má i 200 čistíren vody, 60 úpraven a 1000 vodojemů. Jen do rekonstrukcí šesti úpraven pitné vody dá letos SVS 176 milionů korun. Některé zdroje vody, jako třeba v Nové Vísce v České Kamenici, je třeba nahradit novými.

Příprava projektu je často velmi náročná. "SVS se snaží svoje stavby koordinovat s vlastníky ostatních sítí a také s vlastníkem komunikace, většinou s městy a obcemi. Na rekonstrukci kanalizace a vodovodu - zpravidla jsou uložené v největší hloubce - navazují rekonstrukce sítí jiných vlastníků, závěrem proběhne rekonstrukce povrchu komunikace v režii jejího vlastníka či správce," uvedl Špičák.

SVS je největší vodárenskou společností v České republice, pitnou vodou zásobuje 1,1 milionu obyvatel Ústeckého a Libereckého kraje. Vlastní ji 458 měst a obcí. Od loňského roku je SVS stoprocentním vlastníkem provozní společnosti SčVK. Cena vody na severu Čech patří v České republice k nejvyšším, od Nového roku platí odběratelé na vodném a stočném 103,39 Kč za metr krychlový, což je o 3,9 procenta víc než loni. Od května ale díky snížení sazby DPH z 15 na 10 procent voda zlevní na 98,91 Kč.