Cime 2 kvartál 2024

Senátoři obdrželi petici za dostavby dálnic D49 a D55

Praha 4. dubna (ČTK) - Senátoři dnes obdrželi petici za dostavbu dálnic D49 a D55, pod níž je téměř 15.000 podpisů. Senátorům ji předal předseda Sdružení pro rozvoj dopravní infrastruktury a bývalý zlínský hejtman Libor Lukáš (ODS). Už před měsícem stejnou petici předal i předsedovi vlády Andreji Babišovi (ANO).

"Budeme se touto peticí zabývat," řekl při předávání petičních archů předseda senátního výboru pro školství a petice Zdeněk Papoušek (KDU-ČSL). Podle něj se s vysokou pravděpodobností objeví návrh uspořádat k tématu petice i veřejné slyšení.

Zatímco dostavba dálnice D55, která povede směrem na Uherské Hradiště, by měla u Otrokovic začít už letos, v případě prvního úseku D49 mezi Hulínem a Fryštákem zahájení stavby léta vázne. Vznik dálnice, která má dále vést na Valašsko, dlouhodobě brzdí ekologové, především spolek Egeria. Vadí jim, že má dálnice vést místy s výskytem vzácných živočichů. Jedním z nich je i křeček polní.

Lukáš poukazuje na to, že příprava projektů obou staveb trvá už téměř 15 let. "V současné době je příprava projektu přerušena, a to kvůli křečkovi polnímu," uvedl v tiskové zprávě. Senátorům proto přinesl klec s plyšovými křečky, které posléze senátorům předal. "Je paradoxní, že ten křeček už tam dávno není, odstěhoval se, protože možná na rozdíl od nás má rozum, a šel někam, kde má obilí a klid," poznamenal senátor Ivo Valenta (za Soukromníky).