Cime 3 kvartal 2024

Senátní výbor pro obranu chce ze zákona o urychlení výstavby odstranit Líně

Praha (ČTK) - Senátní výbor pro obranu doporučil v novele o budování strategické infrastruktury zrušit zónu Plzeň-Líně jako místo pro strategickou investiční výstavbu. Chce ji nechat armádě kvůli posilování obranyschopnosti země. Novinářům to dnes po jednání výboru řekl jeho předseda Pavel Fischer (nezávislý). Změnu navrhl v souladu s přáním ministryně obrany Jany Černochové (ODS). Úprava je podle senátora nutná kvůli tomu, aby prostor nebyl v zákoně vymezen "jakoby rezerva pro využití tohoto území pro potřeby byznysu".

Zóna v Líních byla jedním z kandidátů na místo pro továrnu na baterie, takzvanou gigafactory, kterou plánoval vybudovat koncern Volkswagen. Počátkem listopadu ale koncern oznámil, že rozhodování o výstavbě továrny odkládá na rok 2025, což vedlo k ukončení jednání. Armáda bude z letiště Líně u Plzně pokračovat v provozu letecké záchranné služby svými vrtulníky. S převodem letiště z majetku armády souhlasilo ministerstvo obrany pouze pro případnou výstavbu gigafactory, uvedla již dříve Černochová.

Fischer nechtěl odhadovat, zda změna získá dostatečnou podporu také při schůzi Senátu příští týden. Senátní hospodářský výbor doporučil novelu schválit beze změn. Výbor pro veřejnou správu zvažuje, že z novely doporučí odstranit mimo jiné zavedení dílčího územního rozvojového plánu kvůli usnadnění přípravy a povolování vysokorychlostních tratí a dalších důležitých dopravních záměrů.

Předloha má podle vlády zajistit, aby nejvýznamnější stavby dálniční, železniční a vodní dopravní infrastruktury získaly ze zákona stavební povolení do čtyř let. Novela se má po zásahu Sněmovny vztahovat také na stavby pro energetickou bezpečnost související s jadernou energetikou a usnadní i otevírání a těžbu strategických ložisek kritických surovin včetně štěrkopísků a kamene. Strategickou investiční výstavbou má být podle novely stavba pro výrobu a skladování umisťovaná v zastavitelných nebo transformačních plochách o rozloze nejméně 45 hektarů. Norma upravuje rovněž stavby pro energetickou bezpečnost v areálu jaderných zařízení a jejich okolí.

Sněmovna při schvalování novely přijala změnu horního zákona, která zavádí definici kritických nerostů. Vedle radioaktivních nerostů to mají být také nevyhrazené nerosty stavebního kamene a štěrkopísku, pokud se nacházejí na ložiscích považovaných za výhradní. Poslanci do vládní novely vložili rovněž opatření, které má zamezit praxi takzvaných blanketních podání. Jde o praxi, kdy odpůrce stavby podá odvolání, ale neuvede konkrétní důvody a dodá je až později. Letos upoutal pozornost postup ekologického hnutí Děti Země, které napadlo rozkladem stavební povolení pro úsek dálnice D11 z Trutnova ke státní hranici s Polskem. Současně oznámilo, že důvody odvolání dodá později.