Cime 2 kvartál 2024

Senát nerozhodl o návrhu na zahrnutí obcí do řízení o překročení limitů hluku

Praha 15. února (ČTK) - Senát dnes odložil do konce září rozhodnutí o iniciativě skupiny svých členů v čele s Petrem Orlem (Zelení) na zahrnutí obcí k účastníkům řízení o povolení překročit hlukové a vibrační limity například v okolí dálnic. Horní komora chce počkat na to, jak ve Sněmovně dopadne projednávání jiné novely zákona o ochraně veřejného zdraví, která by mohla mít na senátorskou předlohu vliv.

Platná úprava podle skupiny senátorů nepovažuje obce za účastníka řízení, v němž krajská hygienická stanice vydává časově omezené povolení překračovat hlukové a vibrační limity. Účastníkem řízení je totiž pouze žadatel, obvykle stavební firma nebo Ředitelství silnic a dálnic, které často nedodržují hlukové limity způsobené stavbou a provozem dálnic, uvedli senátoři. Praxe tak podle nich ukázala, že v řízeních "často nejsou dostatečně chráněny zájmy obcí a jejich obyvatel".

Jako příklad autoři novely uvedli dlouholeté a stále trvající obtěžování nadměrným hlukem obyvatel obce Klimkovice u dálnice D1 v Moravskoslezském kraji. Podle senátorů v tomto případě Ředitelství silnic a dálnic plnilo nařízená opatření "až pod tlakem a vždy se zpožděním". Senátor Petr Vícha (ČSSD) dnes uvedl, že nejde jen o Klimkovice, obdobných případů je podle něho přes 250. Lidé si radnici stěžují na hluk a starosta ani neví, že se takové řízení vede, poznamenal.

Problematika hluku ve vztahu k lidskému zdraví je podle předkladatelů iniciativy dlouhodobě sledovaná a dopady na zdraví lidí jsou obecně definované jako změny organizmu, které vedou ke snížení odolnosti vůči stresu nebo zvýšení vnímavosti k jiným nepříznivým vlivům prostředí. Mezi důsledky nadměrného hluku patří poruchy sluchu nebo spánku.