Cime 2 kvartál 2024

Senát možná opět vyzve vládu k vyloučení Ruska z dostavby Dukovan

Praha 30. března (ČTK) - Senát by měl podle svého výboru pro bezpečnost opětovně apelovat na vládu, aby se na výstavbě nového bloku dukovanské elektrárny nepodílely firmy z Ruska a Číny. ČTK to po dnešním jednání výboru, který se dostavbou zabýval se zástupci ministerstev z hlediska národní bezpečnosti, řekl místopředseda senátorů ODS a TOP 09 Tomáš Czernin.

Výbor doporučil, aby z výběrového řízení "byli vyloučeni dodavatelé z Ruské federace a z Čínské lidové republiky". "Víme, že to je bezpečnostní hrozba," uvedl Czernin. Podobnou výzvu Senát adresoval vládě už loni v prosinci. Senát tehdy označil Rusko a Čínu za země, "jejichž samotnou přítomnost v soutěži lze v souladu se strategickými dokumenty státu označit za rizikovou".

Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) již dříve oznámil, že do tendru nepřizve čínského zájemce, společnost CGN. Rozhodl se ale obeslat čtyři možné uchazeče, jimiž jsou francouzská EdF, jihokorejská KNHP, kanadsko-americký Westinghouse a také ruský Rosatom, což vyvolalo vlnu nevole. Situací se v pondělí musela zabývat Bezpečnostní rada státu. Podle ní zpravodajské služby připraví a vyhodnotí bezpečnostní posouzení uchazečů, s čím souhlasil místopředseda výboru Tomáš Jirsa (ODS).

Czernin podotkl, že postup ministerstva průmyslu a obchodu nerespektoval ani dřívější usnesení vlády. "Myslím, že pan ministr Havlíček trošku přestřelil," uvedl Czernin. Označil za nepřípustné, aby dodávka byla svěřena ruské státní firmě, která by tak mohla ovlivňovat chod elektrárny.

Postup ministerstva kritizoval vládní zmocněnec pro jadernou energetiku Jaroslav Míl, který byl v pondělí ze svého postu odvolán. Vláda to zdůvodnila tím, že Míl nemá bezpečnostní prověrku. Opozice ale za odvoláním vidí Mílův nesouhlas se zapojením Rosatomu. "Je naší povinností se proti takovým postupům postavit," uvedl předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS). "Mílova chybějící prověrka dosud nikomu nevadila, natož ministru Havlíčkovi," poznamenal předseda výboru Pavel Fischer (nezávislý).