Komatsu potřebu bagr

Senát asi umožní odklad vzniku Nejvyššího stavebního úřadu

Praha 8. června (ČTK) - Senát asi umožní roční odklad vzniku Nejvyššího stavebního úřadu a jemu podřízených krajských stavebních úřadů. Podle loni přijatého stavebního zákona měly tyto státní úřady začít fungovat v polovině příštího roku, přičemž měly nahradit nynější obecní stavební úřady. Vládní koalice chce část obecních stavebních úřadů další novelou zachovat. Senátní výbory hospodářský a pro veřejnou správu dnes novelu neschválily a ani neodmítly kvůli pochybnostem, zda nezasahuje do již prováděných částí zákona. Předloha by proto podle senátorů měla být ve shodě s ústavou přijata pouze uplynutím měsíční lhůty, kterou horní komora na projednávání zákonů má.

"Hledáme nejméně špatné řešení," uvedl předseda senátního hospodářského výboru Vladislav Vilímec (ODS). Současné problémy podle něj způsobila Poslanecká sněmovna, která loni prosadila nový stavební zákon přes jednomyslné senátní veto. Podobně teplický primátor a senátor ODS Hynek Hanza navrhoval, aby Senát pouze umožnil přijetí novely bez přímého souhlasu.

Nynější novela počítá s tím, že od poloviny příštího roku začne fungovat pouze Specializovaný a odvolací stavební úřad. Bude mít na starosti velké infrastrukturní stavby, například dálnice, celostátní železnice nebo elektrárny. Ostatní stavby budou až do 30. června 2024 podléhat povolování podle dosavadních předpisů. O půl roku na 1. ledna 2024 se novelou odkládá digitalizace stavebního řízení, původní termín není možné podle ministerstva pro místní rozvoj stihnout.

Současná vláda připravuje věcnou změnu nového stavebního zákona, která kromě jiného zachovává část stavebních úřadů pod obcemi. Novela by po vypořádání připomínek měla být předložena vládě do konce června. Ministerstvo pro místní rozvoj předpokládá, že Sněmovna by ji mohla začít projednávat na podzim. Koalice se zatím dohodla, že by mělo fungovat 371 stavebních úřadů převážně v rámci krajských úřadů a obcí s rozšířenou působností místo současných zhruba 700, které budou nadále fungovat zatím do poloviny příštího roku.

Počet budoucích stavebních úřadů ještě zřejmě bude předmětem vyjednávání. Místopředseda Senátu a starosta Božího Daru Jan Horník (STAN) uvedl, že v jeho regionu má být zrušeno pět stavebních úřadů ve prospěch stavebního úřadu v Ostrově na Karlovarsku. Podle Horníka se tento úřad potýká už nyní s nedostatkem pracovníků. "Vy to vykořeňujete se vším všudy. Vy ten venkov neznáte, vy to nevnímáte, vy v tom nežijete," řekl zástupcům ministerstva. Také senátor TOP 09 a starosta Moravského Krumlova na Znojemsku Tomáš Třetina žádal zachování stávající sítě stavebních úřadů alespoň do digitalizace stavebního řízení.

Nový stavební zákon se připravoval řadu let. Vláda Andreje Babiše (ANO) si od něj slibovala hlavně rychlejší stavební řízení díky dodržování stanovených lhůt. Zákon má převést všechny dosavadní stavební úřady od obcí pod stát a vytvořit státní stavební správu. Podle bývalé opozice v nynější vládní koalici by stavební zákon způsobil rozvrat stavebního řízení a vzdálil stavební úřady občanům. Podle bývalé ministryně pro místní rozvoj Kláry Dostálové (ANO) by územní pracoviště stavebních úřadů zůstala tam, kde jsou nyní.