husqvarna

Senát asi schválí povinné vybavení sociálních zařízení požární signalizací

Praha 20. října (ČTK) - Senát příští týden patrně schválí povinné vybavení pobytových sociálních zařízení požární signalizací. Povinnost zavede poslanecká novela, jejíž přijetí dnes doporučil plénu ústavně-právní výbor. Stejné stanovisko přijal už dřív garanční bezpečnostní výbor. V budovách s nejvýše 50 klienty by podle předlohy postačila čidla. Zařízení s vyšším počtem klientů by musela instalovat elektrickou signalizaci.

"Cílem předloženého návrhu je zakotvení jasných podmínek pro včasnou výstrahu před mimořádnými událostmi u zařízení sociálních služeb, které poskytuje pobytové služby," stojí ve zdůvodnění novely. Reaguje na loňský tragický požár ve Vejprtech na Chomutovsku. V domově pro mentálně postižené při něm zemřelo na místě osm lidí, další muž následně v nemocnici. Požár ve Vejprtech patří mezi nejtragičtější v Česku.

Pobytová sociální zařízení s elektrickou signalizací by byla napojena na pult centralizované ochrany na operačním středisku hasičského záchranného sboru příslušného kraje. Povinnost by platila i pro současná zařízení sociálních služeb. Musela by ji splnit do tří let od nabytí účinnosti novely.

Předloha předpokládá, že na pulty centralizované ochrany hasičů by mohly být bezplatně připojeny rovněž elektrické požární signalizace v nemovitých národních kulturních památkách i v dalších vybraných nemovitých kulturních památkách. Novela také zavádí členění budov do kategorií z hlediska požární bezpečnosti. Pravidla by vydalo ministerstvo vnitra.