Cime 3 kvartal 2024

Šéf ŘSD: Podíl oligarchy ve Strabagu neohrožuje stavbu D1 u Přerova

Přerov 24. března (ČTK) - Spoluvlastnictví stavební společnosti Strabag ruským oligarchou Olegem Děripaskou by nemělo zkomplikovat chystanou stavbu posledního úseku dálnice D1 z Přerova do Říkovic, na kterou podalo nejvýhodnější cenovou nabídku 6,922 miliardy korun sdružení firem Strabag, Doprastav a IDS Olomouc. Na twitteru to uvedl šéf Ředitelství silnic a dálnic Radek Mátl. Stavba dálničního úseku u Přerova má začít ve druhé polovině letošního roku.

"Strabag přistoupil k několika krokům, aby pana Děripasku maximálně odstavil. Dostali jsme garanci, že nedosáhne na dividendu, čímž zjednodušeně řečeno nedosáhne na žádné finance například z veřejných zakázek. Zároveň bude mít pan Děripaska zamezený prostor ve vedoucích orgánech," uvedl na jeden z dotazů na twitteru Mátl.

Děripaska má údajně blízko k ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi. Od roku 2018 je proto na americkém sankčním seznamu a letos po ruském útoku na Ukrajinu uvalila na Děripasku sankce také Velká Británie. Děripaska je však jedním z mála ruských oligarchů, kteří vyzvali k ukončení bojů na Ukrajině a mírovému řešení konfliktu. Česká firma Datlab, která se specializuje na zpracování a analýzu dat, tento týden uvedla, že v Česku existuje u 17 firem riziko, že jsou napojené na osoby ze sankčních seznamů evropských zemí proti Rusku. Na seznamu, který Datlab označuje za nezávazný, je kromě Strabagu s podílem Děripasky i společnost ČKD Blansko nebo Škoda JS.

Na stavbu 10,1 kilometru dlouhého úseku dálnice D1 u Přerova jsou už vydána všechna nepravomocná stavební povolení a pokračuje majetkoprávní příprava včetně vyvlastňovacích procesů. Rozkladová komise ministerstva dopravy nyní podle Mátla řeší rozklad proti vydanému stavebnímu povolení na hlavní trasu. Termín verdiktu stanoven nebyl. "Věřím, že nejpozději do konce prvního pololetí bude rozhodnuto," uvedl Mátl.

Dálnice D1 zatím končí na okraji Přerova, navazující poslední úsek do Říkovic má vyřešit dlouhodobě špatnou dopravní situaci ve městě. Příprava jeho stavby pokračuje, provázejí ji ale odvolání a žaloby. Loni v září Krajský soud v Ostravě zamítl žalobu proti olomouckému krajskému úřadu ohledně změny územního rozhodnutí pro tento úsek D1. Na soud se obrátilo několik obyvatel Dluhonic, kteří proti stavbě protestují. Soud zamítl i další žaloby v této věci, které podaly Děti Země a Krajina Dluhonice.

Pro stavbu poslední části D1 u Přerova na podzim skončila platnost výjimky z posuzování vlivu stavby na životní prostředí, takzvané EIA. Ministerstvo dopravy v tomto termínu vydalo zatím nepravomocné stavební povolení, obdrželo ale sedm rozkladů. Projednání rozkladů zabere několik měsíců, stavební povolení by tak mohlo mít právní moc nejdříve na konci prvního čtvrtletí příštího roku. Krajský soud v Ostravě ale podle serveru Zdopravy.cz v písemném vyhotovení rozsudku uvedl, že námitky Dětí Země, Vody z Tetčic a Krajiny Dluhonice jsou ryze účelové.

Pokud nebude vydané stavební povolení zrušeno, tak by stavba posledního úseku D1 u Přerova mohla být podle dřívějšího vyjádření Mátla dokončena v roce 2025. Desetikilometrový úsek Říkovice - Přerov je poslední částí dálnice D1. Po kompletní dostavbě by dálnice D1 měla mít celkem 377 kilometrů z Prahy přes Brno a Ostravu až k polským hranicím.