Komatsu potřebu bagr

Sdružení místních samospráv nesouhlasí se zvažovaným zvýšením daně z nemovitostí

Zlín (ČTK) - Sdružení místních samospráv ČR (SMS) nesouhlasí se zvažovaným zvýšením daně z nemovitých věcí. Uvedlo to v dnešní tiskové zprávě zaslané ČTK. O úpravě výnosů daně z nemovitostí uvažuje ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). Mohla by se zvýšit až na dvojnásobek, dodatečný výnos by byl příjmem státu. Podle SMS by nastavení a výnosy této majetkové daně měly zůstat výlučně v kompetenci obcí, protože jsou to obecní rozpočty, na koho dopadají související náklady, jako je třeba údržba místních komunikací.

Stanjurovy úvahy o o zvýšení daně z nemovitosti kritizovala již dříve většina starostů měst a obcí, které ČTK tento týden oslovila. Nesouhlasí hlavně s tím, že by tento dodatečný výnos byl příjmem státu. Daň z nemovitosti je jeden z mála přímých příjmů obcí, na které stát bez patřičného navýšení prostředků přenáší stále další úkoly a povinnosti, uvedli zástupci samosprávy.

"Považujeme za výsostné právo obcí upravovat podle místní znalosti daň z nemovitých věcí formou koeficientů a také hospodařit s jejími výnosy. Nesouhlasíme se zvyšováním daně, která může tvrdě dopadnout na řadu obyvatel. Odmítáme také úvahy, že by část výnosů daně z nemovitostí připadla státu, případně byly úměrně poníženy obcím dotace," uvedla předsedkyně SMS Eliška Olšáková.

Podle sdružení by zvýšení daně mohlo zhoršit například situaci důchodců žijících o samotě, kteří se potýkají se zvýšenými náklady za bydlení, nebo mladých rodin, které splácejí hypotéky. "Těžko budou starostové vysvětlovat lidem v obcích, proč musí za své nemovitosti, které pořídili už z jednou zdaněných peněz, platit více. Až bude vláda o dani z nemovitostí jednat, což se zatím nestalo, budeme apelovat, aby zůstala zachována ve stávající výši," uvedla Olšáková.

Sdružení si je vědomo toho, že státní rozpočet je ve složité situaci, řešením podle něj ale není zvyšování daně z nemovitostí ani případné snižování některých dotací pro obce. "Řadu let obce bojovaly za navýšení svého oprávněného podílu v rozpočtovém určení daní a starostové vnímají veškeré úvahy o omezování financí pro obecní rozvoj velmi negativně," uvedla Olšáková.

Podle Stanjury je jedním z návrhů na konsolidaci rozpočtu zvýšení základního koeficientu daně z nemovitosti na dvojnásobek. Stát by tak podle ministra získal šest až osm miliard korun.