Komatsu potřebu bagr

SD vypíše výběrové řízení na stavbu dalšího úseku silnice I/57 na Vsetínsku

Vsetín 27. října (ČTK) - Ředitelství silnic a dálnic ČR (ŘSD) vypíše do konce roku výběrové řízení na stavbu dalšího úseku silnice I/57 na Vsetínsku, a to mezi Bystřičkou a Jablůnkou. Naváže na úsek mezi Semetínem a Bystřičkou zprovozněný v roce 2009. Zahájení stavby čtyřpruhové silnice, která odvede auta ze zastavěného území, plánuje ŘSD příští rok.Hotovo by mělo být v roce 2024, uvedla v dnešní tiskové zprávě Lucie Trubelíková ze zlínského pracoviště ŘSD.

Silnice I/57 je páteřní komunikací spojující Opavu, Fulnek, Nový Jičín, Valašské Meziříčí a Vsetín s ukončením na hranici se Slovenskem. Úsek mezi Valašským Meziříčím a Vsetínem, který vede údolím Vsetínské Bečvy, je podle ŘSD nejvytíženější částí celé trasy. V budoucnu by čtyřpruhová silnice měla obě města propojit.

Nový úsek silnice bude mít 4,4 kilometru, předpokládané náklady jsou přes 1,98 miliardy korun bez DPH. "Přípravné práce, jako například skrývku ornice, kácení dřevin a záchranný archeologický průzkum chceme realizovat už v zimních a jarních měsících. Zahájení hlavních stavebních prací plánujeme ve druhé polovině roku 2022, dokončení stavby v roce 2024. Aktuálně vykupujeme pozemky a probíhají vyvlastňovací řízení," uvedla Trubelíková.

Výstavba úseku mezi Bystřičkou a Jablůnkou je pokračováním přelož­ky silnice I/57 mimo zastavěné území. "Stavba přeložky nahrazuje nevyhovující směrové, výškové a šířkové uspořádání stávající silnice, úrovňová kříže­ní s železniční tratí v Bystřičce a v Jablůnce, průjezdy těmito obcemi a území s aktivními sesuvy na silnici," uvedla Trubelíková.

Z hlediska přípravy je podle ní stavba rozdělena do tří částí. "Na první část, což je stavba hlavní trasy, probíhá nyní inženýrská činnost pro vydání stavebního povolení a dokončování majetkoprávního vypořádání. Pro druhou část, napojení Pržna, bylo v roce 2020 již vydáno stavební povolení. V rámci třetí části dojde k přemístění fotbalového hřiště v Jablůnce, jehož funkci nelze zachovat, protože se nachází přímo v trase budoucí přeložky. Kromě hřiště budou odstraněny také šatny, hlavní budova i oplocení," uvedla Trubelíková.