Cime 2 kvartál 2024

Sanatorium Trocnov chtějí K. Vary prodat, podle opozice to není dobrý nápad

Karlovy Vary 3. února (ČTK) - Sanatorium Trocnov, které patří městu Karlovy Vary, půjde s největší pravděpodobností do dražby. Lázeňský hotel, který dosavadní provozovatel vrátil městu s příchodem pandemie covidu-19, je podle města ve špatném, ale prodejném stavu a město pro něj nemá využití. Podle opozice je ale prodej památkově chráněné budovy v současné době nevhodný a neekonomický. Zástupci vedení města a opozice to řekli při dnešní prohlídce objektu.

Sanatorium Trocnov, postavené v roce 1898, má v současné době technické nedostatky. Zatéká do vysunutých balkonů, voda prosakuje i do suterénu, kde byl balneoprovoz. Podle náměstka primátorky Josefa Kopfsteina (Karlovaráci) jde o opravitelné závady, ale budou vyžadovat nemalé investice, zejména kvůli tomu, že jde o památkově chráněnou budovu. Navíc například balneoprovoz je už značně zastaralý a odpovídá časům zhruba před 20 lety.

"Plány s touto budovou jsou takové, že ji nechceme nechat zchátrat, a pokud je ve stavu prodejném, tak ji nabízíme v licitaci. Takže se může přihlásit více zájemců. My jsme si dali nějakou kvótu, pod kterou nepůjdeme," řekl dnes ČTK Kopfstein. Pokud by nabídky nebyly pro město dostatečné, soutěž na prodej může zrušit.

Dnešní prohlídky pro zastupitele se zúčastnili také zástupci Pirátů, kteří s prodejem nesouhlasí. Podle Barbory Hradečné (Piráti) není stav budovy tak špatný, že by nedostatky nebylo možné opravit za rozumnou cenu. "My schválení prodeje sanatoria nepovažujeme za šťastné. Prodej považujeme za krajní variantu, pokud selžou jiné varianty, jako třeba dlouhodobý pronájem nebo outsourcing provozu, pokud si město s provozem neví rady," řekla novinářům Hradečná.

Podle ní je prodej v současné době, kdy lázeňské město trpí absencí zahraničních lázeňských hostů a lázeňské provozy fungují jen částečně, nevhodný. Navíc v situaci, kdy město má schodkový rozpočet a na investice si muselo vzít dlouhodobý úvěr, se peníze z prodeje jen rozpustí ve výdajích města, míní Hradečná.

Sanatorium Trocnov mělo kapacitu zhruba 50 lůžek. To je pro lázeňské hotely spíše pod hranicí rentabilnosti. Mělo ale svoji převážně ruskou klientelu, která byla stálá. S nástupem koronavirové pandemie hosté z rusky mluvících zemí do Karlových Varů přestali jezdit a jejich návrat je zatím v nedohlednu i vzhledem ke komplikované vízové politice. Bývalý nájemce tak ukončil pronájem po více než 25 letech.