Komatsu potřebu bagr

Sanace vlhkého zdiva na nádvoří přerovského zámku začne zřejmě příští měsíc

Přerov 15. února (ČTK) - Zřejmě od března začne oprava přerovského zámku, práce potrvají půldruhého roku, stavbaři sanují vlhké zdivo na tamním nádvoří. Zástupci radnice vybrali firmu, která by se měla o sanaci postarat, informoval ČTK náměstek primátora Vladimír Lichnovský (ANO). Stavební ruch asi zasáhne i do chodu Muzea Komenského, které v zámku sídlí. Ředitel muzea Radim Himmler zatím případná omezení nedokázal odhadnout.

"Přihlásili se nám čtyři zájemci, na základě nejnižší nabídkové ceny se nám podařilo vybrat dodavatele. Oproti předpokládané ceně se podařilo ušetřit zhruba 150.000 korun, náklady tak vyjdou na 1,082 milionu korun bez DPH. Pokud vybraný dodavatel splní všechny náležitosti, již v březnu by se mělo s touto sanací začít," uvedl náměstek primátora.

Sanovat se budou prostory západního a jižního křídla zámku včetně obvodových stěn. Stavbaři ji mají dělat formou takzvané aktivní elektroosmózy a neobejde se bez osekání omítek. Zástupci radnice již dříve uvedli, že mezi počátečními a závěrečnými pracemi bude muset být roční pauza, aby se zdivo co nejvíce zbavilo vlhkosti. "Je tam plánována dlouhá doba realizace kvůli technologickému postupu, a to až 500 dní," doplnil náměstek.

Renesanční čtyřkřídlý zámecký objekt z první čtvrtiny 17. století slouží jako Muzeum J. A. Komenského. Vlhkost trápí budovu už několik let. Ředitel muzea Radim Himmler již dříve uvedl, že největší problémy jsou na obvodové zdi při vstupu do expozice archeologie. Jak moc práce zasáhnou do chodu muzea, zatím nedokáže odhadnout. "S harmonogramem realizace stavebních prací a s představou firmy zatím nejsem seznámen," řekl dnes ČTK ředitel.

Práce se však zřejmě nejvíce dotknou přístupu do expozice archeologie, která je v suterénu zámku. "Zeď je tam vlhká i z vnitřní strany, tam to budeme muset omezit. Sanace je však plánována dokola celého nádvoří, kde se nachází vstup na toalety a vstup na věž. Nádvoří přiléhá i slavnostní zámecké síni," doplnil ředitel.

Zámek byl vybudován na místě původního gotického hradu. Na přelomu 16. a 17. století se Přerov dostal do držby Karla staršího ze Žerotína, za něhož vyvrcholila přestavba hradu na renesanční zámek. Po vzniku Československa převzalo zámek město Přerov, které se rozhodlo přizpůsobit interiéry pro muzejní expozice a depozitáře. Muzeum Komenského se do prostor zámku přestěhovalo na počátku třicátých let 20. století a dodnes je využívá pro muzejní účely.