husqvarna

Rybáři o víkendu vyloví všechny ryby z tříkilometrového úseku Svratky v Brně

Brno 24. března (ČTK) - Rybáři o víkendu vyloví všechny ryby z tříkilometrového úseku řeky Svratky v Brně mezi Štýřickým nábřežím a Riviérou. Důvodem je stavba protipovodňových opatření spojená s úpravou koryta a budováním náplavky. Až na místě začnou pracovat bagry a rypadla, musí být ryby pryč, jinak by mohly uhynout.

"Víkendový odlov je výjimečný zejména svým rozsahem, kdy je potřeba odlovit kompletní rybí společenstvo z téměř tři kilometry dlouhého úseku řeky. Odlov tohoto rozsahu nebyl v poslední době proveden," uvedl v tiskové zprávě Jan Grmela z Ústavu zoologie, rybářství, hydrobiologie a včelařství Agronomické fakulty Mendelovy univerzity.

Akci provede asi 20 rybářů. "Očekáváme výskyt hlavně reofilních druhů, tedy ryb, které preferují pobyt v proudu řek. Jde například o parmy obecné, ostroretky stěhovavé, jelce tlouště a další druhy. Hlavním cílem je odlovit ryby, aby nedošlo v průběhu stavby k havarijnímu úhynu a současně odlovit generační ryby před výtěrem tak, aby v době stavebních prací nebyl v řece letošní potěr," popsal Grmela. Rybáři pak vypustí ryby do úseku níže po proudu, který je oddělený migrační bariérou.

Odlov začne v sobotu v 9:00 u železničního mostu na Štýřickém nábřeží. Rybáři budou postupovat proti proudu řeky směrem ke koupališti Riviéra. "Za sobotu bychom rádi odlovili polovinu úseku po Rybářskou ulici. V neděli plánujeme dokončení odlovu," dodal Grmela.

Brno začalo stavět protipovodňová opatření okolo Svratky začátkem letošního roku. Cílem je ochránit město před stoletou vodou a zároveň zpřístupnit řeku pro odpočinek a rekreaci. Nové koryto bude mnohem přírodnější a přirozenější. Úpravy za víc než miliardu korun navrhl tým architekta Ivana Rullera.