Cime 2 kvartál 2024

Rudolf Prus: S rekonstrukcí střechy se nevyplatí otálet, k hodnotě domu přidá desítky procent

Spojení střecha nad hlavou se jako označení pro celý dům nepoužívá nadarmo. Při rekonstrukcích staveb bývá tím prvním, do čeho se lidé pouští, právě výměna střešní krytiny. Zamezení přístupu vlhkosti do interiéru, ale i do stěn, totiž patří k nejzásadnějším krokům opravy nemovitosti. Nejlepší čas, kdy do výměny střechy investovat, je právě nyní, myslí si Rudolf Prus za Tondach. Zásadní pokles cen stavebních materiálů totiž neočekává.

To, že střecha potřebuje opravit, pozná velmi často i laik – v momentě, kdy neplní svou funkci, tedy do ní zatéká, což poškozuje celou konstrukci, je děravá a nebo její životnost zkrátka skončila, je nejvyšší čas na výměnu. Důvody k pořízení nové krytiny ale mohou být i estetické, protože zdánlivé detaily, jako je barva či materiál střechy, dokážou kompletně změnit ráz stavby.

Střecha dokáže kouzlit i s podobou rodinných domů, to dokazuje například vítězný návrh loňského ročníku soutěže TONDACH Pálená střecha. První místo ve zmíněné kategorii vyhrál rodinný dům Javorka v České Třebové. Pokrývači zde použili šupinové krytí pomocí režné bobrovky. Ta patří mezi nejvýznamnější a historicky nejstarší typy krytiny.

Mimo vzhledu se pyšní i kvalitou. Na té se totiž při rekonstrukci střechy rozhodně nevyplatí šetřit. Jedná se o dlouhodobou investici, která se vrátí jak v podobě vyššího komfortu bydlení, tak v nákladech na provoz domácnosti – špatně izolovanou střechou může z domu unikat až 20 procent tepla.

Pro řadu lidí navíc znamená zvelebování vlastního sídla i atraktivní možnost, jak zhodnotit své úspory. Banky očekávají snížení inflace na optimální dvě procenta až v roce 2024, a tak investoři hledají, kam jinam peníze bezpečně uložit. V tomto ohledu jsou nemovitosti a jejich rekonstrukce stálou jistotou. Kvalitní renovace budovy navíc může zvýšit její tržní hodnotu až o pětinu, a to dlouhodobě. My na pálené tašky poskytujeme záruku 33 let, ale z praxe víme, že vydrží i déle než století.

U nás nyní vychází nové pokrytí střechy v průměru okolo 375 tisíc korun, samozřejmě záleží na současném stavu budovy a velikosti plochy. Jistě ale vím, že ceny střešních krytin nebudou klesat, protože jejich výrobci stále pociťují doznívající energetickou krizi a dřívější potíže s dodávkami materiálů. Očekáváme naopak velkou rozkolísanost trhu, a tak není čas s chystanými renovacemi otálet.

Brzy opravám střech začne nahrávat i počasí. Protože výměna krytiny či krovu obnáší fázi, kdy je stavba odkrytá, pouští se do ní lidé nejčastěji během jara a léta. Doporučil bych se ale po vhodném typu střešní krytiny poohlédnout už nyní a nechat si na rozhodování dostatek času.

Nejprve je třeba si ujasnit, jakou střešní krytinu chcete vybrat coby náhradu té stávající. Dále je třeba zvážit, k čemu chcete využívat půdu, přizpůsobit tomu konstrukci a zaměřit se na správnou volbu materiálu. Na trhu se nachází velké množství typů střešních tašek a na pomyslném vrcholu nabídky jsou pálené střešní tašky z přírodního materiálu s povrchovou glazurou či engobou, které jsou odolné proti všem povětrnostním vlivům a vyznačují se barevnou stálostí.

Platí, že hlavním kritériem pro případnou finanční úsporu během pokrývání je jednoduchost tvaru střechy a zaměření na funkčnost. Každé zalomení, větší vikýř nebo úžlabí vyžaduje větší časovou náročnost pro řemeslníka. Jde sice pak o nákladnější rekonstrukci, ale mnohdy vznikají rukama zkušených řemeslníků skutečné skvosty.

Společnost Wienerberger s. r. o., je největším výrobcem pálených cihel a střešních tašek v České republice. Její portfolio na trhu v ČR nyní zahrnuje zdicí systém Porotherm, pálenou střešní krytinu a doplňky střech Tondach, obkladové a lícové cihly Terca, keramickou dlažbu Penter a betonové produkty Semmelrock. Wienerberger s. r. o., je součástí nadnárodního koncernu Wienerberger Group, který představuje největšího světového výrobce cihel a současně lídra v produkci pálených střešních krytin v Evropě. Více informací na www.wienerberger.cz.