Komatsu potřebu bagr

ŘSD zahájilo výkup pozemků pro poslední část obchvatu Olomouce

Olomouc 23. září (ČTK) - Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) zahájilo výkup pozemků pro dlouho plánovanou poslední část dálničního obchvatu Olomouce mezi Slavonínem a Křelovem. První parcely už stát vlastní. Stavbu tříkilometrového úseku obchvatu, díky kterému se přestanou tvořit dlouhé kolony před křižovatkou poblíž hypermarketu Globus v západní části města, plánuje ŘSD zahájit na začátku roku 2024. Zprovozněn by měl být v roce 2026. Dokončení obchvatu Olomouce bude stát zhruba miliardu korun. ČTK to dnes sdělil Miroslav Mazal z olomoucké pobočky ŘSD.

"V rámci majetkoprávní přípravy bude nutné vyřídit 450 smluv, které zahrnují nejen výkupy pozemků, ale také uložení věcných břemen či nájemní smlouvy," uvedl Mazal. ŘSD už majitelům pozemků rozeslalo první sadu návrhů kupních smluv, zpět obdrželo první podepsané smlouvy v hodnotě několika milionů korun. Na konci příštího roku chce ŘSD požádat o vydání stavebního povolení a začne připravovat podrobnou technickou dokumentaci pro zadání stavby. "V roce 2023 je naplánována veřejná soutěž na zhotovitele stavby, reálný předpoklad zahájení hlavních stavebních prací je začátek roku 2024," uvedl Mazal.

Přípravu stavby poslední části obchvatu Olomouce mezi Slavonínem a Křelovem dlouho komplikovaly spory o vedení trasy na katastru Křelova. "Z důvodu zákonných změn bylo nutné i opakovat proces posuzování vlivu stavby na životní prostředí EIA. Získáním kladného stanoviska se příprava rozjela na plné obrátky," podotkl Mazal.

Poslední úsek dálničního obchvatu Olomouce je součástí dálnice D35. Takzvaná západní tangenta spojí současný konec D35 ve směru od Mohelnice s první etapou obchvatu. Stavba téměř 15 kilometrů dlouhé jižní části obchvatu Olomouce byla dokončena v roce 2003 a vyžádala si 4,9 miliardy korun.