Komatsu potřebu bagr

ŘSD zahájilo tendr na obchvat dvou jihočeských obcí na I/20 za 1,8 miliardy Kč

České Budějovice (ČTK) - Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) zahájilo výběrové řízení na stavbu obchvatu u Českých Budějovic, který odvede dopravu na silnici I/20 z obcí Dasný a Češnovice. Předpokládaná hodnota zakázky 8,5 kilometru dlouhého čtyřpruhového úseku je 1,82 miliardy Kč bez DPH. Na síti X o tom dnes informoval generální ředitel ŘSD Radek Mátl. Práce by mohly začít před prázdninami 2024 a skončit v roce 2027, řekl ČTK Mátl. Silnice I/20 spojuje západní Čechy s jižní částí jižních Čech a díky silnici I/34 dál s východem republiky.

Jde o rozšíření úseku I/20 Pištín - České Vrbné. "Na stavbu je vydáno stavební povolení v právní moci a dokončené výkupy pozemků," uvedl Mátl. Očekává, že firmy podají nabídky do února až března 2024. "Můj odhad je, že před prázdninami příštího roku bychom mohli práce začít. Potrvají 36 měsíců, je to všechno na násypech kvůli stoleté vodě a povodním," řekl ČTK Mátl.

Obchvat silnice I/20 povede územím ryze zemědělského charakteru. Současný průtah silnice I/20 obcemi Češnovice a Dasný je dopravně i z hlediska vlivu na životní prostředí značně nevyhovující, uvádí na webu Jihočeský kraj. "Značná část úseků je nepřehledná, což znemožňuje bezpečné předjíždění," stojí na webu o dopravních stavbách kraje. Silný provoz je zároveň rizikem pro obyvatele zmíněných obcí. V trase obchvatu již skončilo kácení. Oběma zmíněnými obcemi projede denně téměř 20.000 aut, informoval dnes novináře mluvčí ŘSD Jan Studecký.

V trase obchvatu budou dvě mimoúrovňové křižovatky Češnovice a České Vrbné. Rovinatý reliéf terénu představuje potíže kvůli odvedení dešťových vod ze silnice. Tam, kde se bude silnice křížit s vodními toky, bude potřeba vybudovat hodně násypů, z toho plyne velký objem násypového materiálu, vyplývá z podkladů ŘSD.

ŘSD chce postupně rozšiřovat úseky silnice I/20 z Českých Budějovic do Písku. Část z Pištína do Českého Vrbného bude zároveň obchvat obcí Češnovice a Dasný. ŘSD chce vozovku I/20 mezi Pískem a Budějovicemi rozšířit, aby byl provoz plynulejší. Po skončení prací by měly být na vytíženém tahu tři jízdní pruhy místo současných dvou.

Zbývající část od Češnovic do Písku si ŘSD rozdělilo na tři úseky. Na všechny má pravomocné územní rozhodnutí a připravuje dokumentaci pro stavební povolení. Z Písku do Českých Budějovic by měla v budoucnu vést nová takzvaná střídavá třípruhová silnice. Mezi Pískem a Pištínem přibude předjížděcí pruh pro jeden či druhý směr. Stavba je podle státu nutná i kvůli budované D4. Ta skončí před Pískem, kde na ni navazuje silnice I/20. Modernizace úseku dlouhého přibližně 50 kilometrů potrvá podle starších informací asi pět let. Cenu určí výsledky výběrových řízení.

V Protivíně na Písecku postaví ŘSD také most na silnici I/20. Současný most je poškozený tak, že je nutné ho zbourat. Práce zhruba za 800 milionů Kč začnou zřejmě v roce 2024. Potrvají dvě stavební sezony, starý most bude po dobu prací rok neprůjezdný. ČTK to loni řekl Adam Koloušek z českobudějovické pobočky ŘSD.

Po silnici I/20 cestuje řada lidí do práce v Českých Budějovicích. Denně po ní projede podle odhadů skoro 20.000 aut.