Komatsu potřebu bagr

ŘSD zahájilo stavbu obchvatu a přemostění u Žiželic na Lounsku

Žiželice (Lounsko) 1. srpna (ČTK) - Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) dnes zahájilo stavbu obchvatu a přemostění u Žiželic na Lounsku na silnici I/27. Jde o první velkou investiční akci v Ústeckém kraji, kterou chomutovská správa ŘSD nechá stavět metodou Design and Build - navrhni a postav. Znamená to, že vybraný projektant bude následně stavbu i realizovat. Za práce podnik zaplatí 820,06 milionu korun. Hotovo by mělo být v roce 2025. Novináře o tom dnes v tiskové zprávě informovala mluvčí ŘSD Dana Zikešová.

"Tato stavba je unikátní tím, že nezačne klasicky zemními pracemi, ale zhotovitel nejdříve vybuduje přístupové cesty a provede geotechnický průzkum včetně monitoringu. Na základě získaných údajů a dat vypracuje projektovou dokumentaci. Až poté budou následovat samotné stavební práce," uvedla Zikešová.

Navržený tříkilometrový obchvat Žiželic má odvést tranzitní dopravu mimo obec, zlepšit jízdní parametry na silnici, a tím zajistit větší bezpečnost a plynulost silničního provozu. Mezi specifika stavby patří například to, že si obchvat a přemostění nevyžádá žádné demolice, přeložka respektuje původní trasu silnice a vyrovnává řadu nynějších protisměrných zatáček. Ve směru ze Žatce by pak mělo vést více jízdních pruhů. Silnice vede svahovitou oblastí, zvýšené nároky jsou tak kladeny na stavbu nejnáročnějšího objektu, kterým je 377 metrů dlouhý most.

Obchvat a přemostění zhotoví sdružení firem Silnice Group, Eurovia CS, SMP CZ, Valbek a Geofos.