Komatsu potřebu bagr

ŘSD zahájilo přípravné práce na D55 ze St. Města do Mor. Písku

Zlín 4. března (ČTK) - Ředitelství silnic a dálnic ČR (ŘSD) zahájilo přípravné práce na výstavbě úseku dálnice D55 mezi Starým Městem na Uherskohradišťsku a Moravským Pískem na Hodonínsku. Dělníci kácí dřeviny a pracují na skrývce ornice, následně začne v trase budoucí dálnice archeologický průzkum. Řidiči by se po úseku dlouhém 8,8 kilometru měli poprvé projet v roce 2024, sdělila dnes ČTK Lucie Trubelíková ze zlínské správy ŘSD.

"Již máme dokončený pyrotechnický průzkum a nyní probíhá výběrové řízení na zhotovitele stavby. Její součástí bude vybudování devíti mostů, dvou mimoúrovňových křižovatek a protihlukové stěny v délce 456 metrů," uvedla Trubelíková. Předpokládané náklady na výstavbu této části dálnice podle ní dosahují 2,61 miliardy korun bez DPH.

Platné stavební povolení na úsek D55 ze Starého Města do Moravského Písku získali silničáři předloni v listopadu. Odvede tranzitní dopravu ze silnice I/55 procházející Starým Městem, Uherským Hradištěm, Kunovicemi, Ostrožskou Novou Vsí a Uherským Ostrohem a také ze silnice II/427 mezi Starým Městem, Kostelany nad Moravou, Nedakonicemi a Moravským Pískem. "Vybudování D55 v nové trase přispěje ke zvýšení bezpečnosti obyvatel," uvedla Trubelíková.

Loni v září zahájilo ŘSD na Uherskohradišťsku výstavbu dálnice D55 mezi Babicemi a Starým Městem. Hotovo má být v roce 2023. Úsek dálnice dlouhý téměř 8,5 kilometru přijde na 2,85 miliardy korun bez DPH. Nová část dálnice odvede tranzitní dopravu mimo zastavěná území obcí Babice, Huštěnovice a Staré Město, kterými denně projede asi 15.000 automobilů.

Už v říjnu 2018 zahájilo ŘSD dostavbu jihovýchodní části obchvatu Otrokovic, který je též součástí D55. Se zprovozněním více než 3,1 kilometru dlouhého úseku, který bude končit před řekou Moravou v průmyslové části Napajedel, počítají silničáři letos. Po kompletní dostavbě by měla dálnice D55 v budoucnu propojit střední, jihovýchodní a jižní Moravu. Dlouhá bude zhruba 100 kilometrů, u Břeclavi se napojí na dálnici D2.