ŘSD žádá o vydání stavebního povolení na úsek dálnice D35 Janov - Opatovec

Janov (Svitavsko) 10. února (ČTK) - Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) požádalo o vydání stavebního povolení na úsek dálnice D35 Janov - Opatovec. ČTK to zjistila na úřední desce Pardubického kraje. Úsek je nejvíce připraven k výstavbě, nenavazuje však na žádný již dokončený, a zůstane tak na trase dálnice izolován. Na konci roku 2021 bylo vykoupeno 66 procent potřebných pozemků.

Podle podkladů ŘSD úsek měří 11,7 kilometru a vede v těsné blízkosti současné silnice I/35. Projekt počítá se sedmi mosty na dálnici a čtyřmi nad ní, kromě toho se vybuduje nový železniční most na koridoru Česká Třebová - Brno. Součástí jsou rovněž dvě mimoúrovňové křižovatky, dva ekodukty pro migraci zvířat a protihluková opatření. Bude také nutné přeložit množství úseků větších a menších silnic a polních cest.

Náklady ŘSD předběžně odhaduje na 4,34 miliardy korun bez DPH. Stavět by se mohlo začít příští rok, úsek by měl být dokončen v roce 2026.

V Pardubickém kraji byl zatím dokončen první úsek dálnice D35 Opatovice nad Labem - Časy. Navazující část do Ostrova by měla být uvedena do provozu koncem tohoto roku. Směrem na východ se připravují další úseky Ostrov - Vysoké Mýto a Vysoké Mýto - Džbánov, dokončeny by měly být v roce 2026. Další úseky Džbánov - Litomyšl a Litomyšl - Janov nebudou hotové dříve než v roce 2027, úsek Opatovec - Staré Město až v roce 2028.