Komatsu potřebuju Bagr

ŘSD začne v pátek stavět část D3 Třebonín-Kaplice za 1,87 miliardy Kč

Kaplice (Českokrumlovsko) 31. ledna (ČTK) - Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) začne v pátek 4. února stavět část dálnice D3 Třebonín - Kaplice za 1,87 miliardy Kč. První práce zahrnující skrývku ornice potrvají do konce března. ČTK to dnes řekl mluvčí ŘSD Jan Rýdl. Úsek Třebonín-Kaplice dlouhý 8,5 kilometru by se měl stavět tři roky. Postaví ho firma Metrostav Infrastructure.

"Smlouva je podepsaná, platná, od pátku se stavba rozjíždí. Zahajujeme stavbu úseku navazujícího na ty dva, které jsou na obchvatu Českých Budějovic. To znamená, že od pátku odpoledne budeme souvisle stavět více než 29 kilometrů dálnice D3," řekl mluvčí. První práce, především skrývka půdy, by měly být hotové do konce března. "Využijeme k tomu zbytek zimy, která v jižních Čechách není až tak dramatická, harmonogram (stavby) není jakkoli rizikový. Těch prací je tam sice hodně, ale za ty dva měsíce, únor a březen, by základní skrývkové práce měly být bez problémů zvládnutelné i s drobným výpadkem z důvodu počasí," řekl Rýdl. Zahájení by se měl zúčastnit i ministr dopravy Martin Kupka (ODS).

Stavba má pravomocné stavební povolení. Firma Metrostav Infrastructure v tendru nabídla nejvýhodnější cenu 1,87 miliardy korun. Stavba zahrne deset mostů a jednu mimoúrovňovou křižovatku. Úsek chce stát zprovoznit koncem roku 2024.

Původně chtěl stát začít stavět v druhém pololetí loňského roku. Firma Metrostav Infrastructure vyhrála tendr, v němž ŘSD dostalo pět nabídek. Rozhodnutí o vítězi soutěže ztížil fakt, že jiné firmy zpochybnily reference společnosti Metrostav Infrastructure. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) ale v jiném sporném tendru rozhodl, že je třeba reference uznat. Jan Rýdl již loni v říjnu řekl, že ŘSD použije toto rozhodnutí jako platný judikát pro ostatní tendry s Metrostavem.

Nejpozději letos v srpnu vypíše ŘSD výběrové řízení na stavbu části dálnice D3 Kaplice nádraží - Nažidla. Téměř dvanáctikilometrový úsek s odhadem nákladů 6,25 miliardy Kč bez DPH chce stát začít stavět nejpozději na jaře 2023, řekl na podzim ČTK generální ředitel ŘSD Radek Mátl. Dálnice D3 by měla být k hranicím s Rakouskem hotová podle ŘSD do roku 2024.

V provozu je teď 70 kilometrů dálnice D3, která má spojit Prahu s Českými Budějovicemi a rakouskými hranicemi. Měřit by měla 170 kilometrů. Celá D3 z Prahy k hranicím by podle bývalého premiéra Andreje Babiše (ANO) měla být hotová do roku 2028.