Mercedes

ŘSD začíná vykupovat pozemky na stavbu obchvatu Plas s nejvyšším mostem v ČR

Plasy (Plzeňsko) 5. května (ČTK) - Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) začne od poloviny roku vykupovat asi 350 pozemků pro stavbu obchvatu Plas na severu Plzeňska. Její součástí bude nejvyšší most v ČR, povede 87 metrů nad hladinou řeky Střely. Výkupy potrvají zhruba 1,5 roku. Pokud vše půjde hladce, stavba nové silnice I. třídy s půlkilometrovým mostem, vše zhruba za 1,5 miliardy korun, by měla začít ve druhé polovině roku 2024, řekl dnes ČTK ředitel plzeňské oblasti ŘSD Miroslav Blabol.

Obchvat bude měřit 5,5 kilometru. Hotový má být v roce 2027, kdy vyvede dopravu z centra Plas a řidiči se vyhnou nepřehledným zatáčkám na obou stranách města, kde se stávají těžké havárie. Provoz na silnici I/27 z Plzně přes Plasy a Kralovice na Most několik let trvale houstne a přibývá těžkých nákladních vozidel, hlavně se surovinami, které se v regionu těží. Denně centrem projede až 10.000 aut.

ŘSD dokončilo geometrické plány trasy obchvatu a na počátku druhé poloviny letošního roku zahájí výkupy pozemků. "Na stavbě je přes 200 listů vlastnictví a na každém několik vlastníků. Myslím, že se bude jednat asi o 350 majetkoprávních smluv a stejný počet pozemků," uvedl Blabol.

"Nad hladinou řeky Střely vznikne nádherná 500 metrů dlouhá oblouková konstrukce s horní mostovkou," uvedl. Most, který překlene hluboké údolí, vyvede dopravu z města a nenaruší panorama s dominantním klášterem. Kromě dvou silničních pruhů na něm bude tři metry široký chodník s cyklostezkou, oddělený svodidly, a uprostřed vyhlídkové místo s průhlednou podlahou.

Podobný most se stavěl naposledy v Lokti nad Ohří v roce 1975. V Plzeňském kraji bude největší svého druhu. Ze tří variant byla podle ŘSD vybrána ta nejhezčí, která počítá s obloukovou železobetonovou konstrukcí. K podobě estakády se vyjadřovali i památkáři.

Stavbu by chtělo ŘSD zahájit ve druhé polovině roku 2024, nejpozději začátkem roku 2025.

Na stejné silnici I/27 Plzeň - Most blíže Plzni se připravuje ještě zhruba za 1,4 miliardy Kč (bez DPH) obchvat Kaznějova, který má měřit 8,4 kilometru a jehož stavba má začít v roce 2026. Ve stejném roce by měli stavbaři začít budovat čtyři kilometry silnice z Kaznějova do Třemošné u Plzně za půl miliardy bez DPH. Předpokládané náklady se zřejmě kvůli růstu cen stavebních materiálů i prací zvýší. Finální ceny vzejdou z rozpočtů v zadávací dokumentaci, které se vyhotoví v roce 2023 a 2024.