Komatsu potřebu bagr

ŘSD začalo stavět část D3 Třebonín-Kaplice za 1,87 miliardy Kč

Markvartice (Českokrumlovsko ) 4. února (ČTK) - Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) začalo dnes stavět část dálnice D3 Třebonín - Kaplice za 1,87 miliardy Kč bez DPH. Úsek dlouhý 8,6 kilometru chce stát zprovoznit koncem roku 2024. Celá dálnice D3 by měla být hotová do roku 2030, jihočeská část do roku 2025. Státní fond dopravní infrastruktury má teď na stavbu dálnic a silnic I. tříd tři miliardy Kč, řekli dnes novinářům zástupci ŘSD, fondu a ministerstva dopravy.

"Dalším krokem se blížíme dálnicí k rakouským hranicím. Uleví se také významně lidem ve Velešíně, v Netřebicích, což pro ně znamená každý den o 15.000 vozidel méně," řekl ministr dopravy Martin Kupka (ODS). Jak dodal, na stavebních investicích se letošní úspory státu neodrazí, všechny rozestavěné budou pokračovat.

Úsek postaví firma Metrostav Infrastructure. Původně chtěl stát začít stavět v druhém pololetí loňského roku. Firma Metrostav Infrastructure vyhrála tendr, v němž ŘSD dostalo pět nabídek. Rozhodnutí o vítězi soutěže ztížil fakt, že jiné firmy zpochybnily reference společnosti Metrostav Infrastructure. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) ale v jiném sporném tendru rozhodl, že je třeba reference uznat. "Poměrně dlouho jsme bojovali s výběrem zhotovitele. Výběrové řízení bylo vypsáno v září 2020," řekl generální ředitel ŘSD Radek Mátl.

Silnice I/3, po níž se dosud jezdí, podle ŘSD už nevyhovuje a je na ní mnoho míst, kde se stávají nehody. "Nová dálnice zásadním způsobem zvýší právě bezpečnost a plynulost provozu, neboť veškerá tranzitní doprava bude převedená na kapacitní čtyřpruhovou komunikaci. Obyvatelé obcí, kterými nyní prochází silnice I/3, se po zprovoznění dálnice mohou těšit na snížení hlukové zátěže i exhalací z dopravy," uvedl Mátl. Stavba zahrne deset mostů a jednu mimoúrovňovou křižovatku.

Stavba navazuje na budovaný dálniční obchvat Českých Budějovic, ŘSD tak teď staví souvislý třicetikilometrový úsek D3. Zbylé dva úseky dálnice k hranicím s Rakouskem chce ŘSD začít stavět příští rok. Na konci roku 2025 by měla být jihočeská část dálnice D3 hotová. Celá dálnice D3 včetně středočeských částí by měla být dokončená do roku 2030.

Nejpozději letos v srpnu vypíše ŘSD výběrové řízení na stavbu části dálnice D3 Kaplice nádraží - Nažidla. Téměř dvanáctikilometrový úsek s odhadem nákladů 6,25 miliardy Kč bez DPH chce stát začít stavět nejpozději na jaře 2023, řekl již dříve ČTK Mátl.

V provozu je teď 70 kilometrů dálnice D3, která má spojit Prahu s Českými Budějovicemi a rakouskými hranicemi. Měřit by měla 170 kilometrů. Celá D3 z Prahy k hranicím by měla být hotová do roku 2030.