Komatsu potřebu bagr

ŘSD za týden zprovozní jihovýchodní obchvat Otrokovic, čeká dopravní komplikace

Otrokovice (Zlínsko) 22. června (ČTK) – Ředitelství silnic a dálnic ČR (ŘSD) zprovozní v úterý 29. června odpoledne část budovaného jihovýchodního obchvatu Otrokovic na Zlínsku. V době mezi 14:00 a 15:00 proto očekávají silničáři dopravní komplikace, jelikož ve stejném čase uzavřou silnici I/55 mezi Napajedly a Kvítkovicemi, které jsou součástí Otrokovic, otevřou pravý jízdní pás nového úseku dálnice D55 a dále na různých místech označí objízdné trasy. ČTK to dnes sdělila Lucie Trubelíková ze zlínského pracoviště ŘSD.

Do provozu uvedou silničáři ve 14:00 pouze pravý pás obchvatu, jezdit se bude v jenom jízdním pruhu v každém směru. V následující hodině však doporučují zástupci ŘSD kvůli riziku vzniku dopravních komplikací využít jiné trasy. "Prosíme řidiče, pokud můžete, naplánujete si první jízdu na pozdější odpolední čas, kdy se na obchvatu ustálí nově zavedený provoz v režimu 1+1," uvedla Trubelíková. Provizorní režim v pravém jízdním pásu podle ní potrvá do listopadu, kdy by ŘSD mělo zprovoznit oba jízdní pásy jihovýchodního obchvatu Otrokovic.

Ve středu a ve čtvrtek tento týden se bude také opravovat v Otrokovicích přivaděč z Komenského ulice k D55. Opraveny budou pouze nejvíce poškozené úseky tak, aby byl zajištěn bezpečný provoz do doby kompletní rekonstrukce této komunikace, která se bohužel uskuteční až příští rok, sdělila dnes ČTK v tiskové zprávě mluvčí otrokovické radnice Romana Pastuszková.

Ve středu budou odfrézovány poškozené úseky a ve čtvrtek se uskuteční pokládka živičného koberce. "Ve směru z Otrokovic z ulice Komenského na D55 nebude možné přivaděč použít, v opačném směru z D55, ze Zlína či ze směru Přerov do Otrokovic se řidiči přes přivaděč do Otrokovic dostanou, ale budou muset počítat se snížením rychlosti a pohybem stavební techniky na komunikaci," uvedla Pastuszková.

Město chtělo s ŘSD v květnu dálniční přivaděč kompletně opravit. "Společným cílem bylo opravit jej do doby, než bude provizorně spuštěn jihovýchodní obchvat Otrokovic. Jelikož byly proti oznámení rozhodnutí zadavatele o výběru dodavatele k uzavření smlouvy podány námitky, generální oprava se v plánovaném termínu uskutečnit nemůže," uvedla mluvčí. "Město Otrokovice ve spolupráci s ŘSD vyvinulo veškeré úsilí tak, aby se oprava uskutečnila v původním termínu v měsíci květnu. Vzhledem k tomu, že kvůli námitce nemůžeme tento termín splnit a od června bude po dálničním přivaděči vedena objízdná trasa z důvodu dostavby jihovýchodního obchvatu a uzavřená silnice I/55 od Napajedel, nelze generální opravu přivaděče v letošním roce provést. Ta se odkládá na jaro 2022. Do té doby se vypořádáme s námitkami v řízení a uzavřeme smlouvu se zhotovitelem," uvedla starostka Otrokovic Hana Večerková (ANO).

Práce na dostavbě obchvatu, který je součástí dálnice D55, začaly na podzim 2018. Náklady přesáhnou 710 milionů korun bez DPH.

Dosud je v provozu asi 16 kilometrů dálnice D55 mezi Hulínem na Kroměřížsku a Otrokovicemi. Kromě jihovýchodní části obchvatu Otrokovic se nyní staví i úsek mezi Babicemi a Starým Městem na Uherskohradišťsku, hotový by měl být v roce 2024. Letos chce ŘSD zahájit výstavbu úseku ze Starého Města do Moravského Písku na Hodonínsku. Po kompletní dostavbě by měla dálnice D55 v budoucnu propojit střední, jihovýchodní a jižní Moravu, dlouhá bude přes 100 kilometrů, u Břeclavi se napojí na dálnici D2.