husqvarna

ŘSD vypsalo tendr na stavbu dálnice D35 mezi Hořicemi a Sadovou

Hradec Králové 23. listopadu (ČTK) - Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) zahájilo výběrové řízení na zhotovitele stavby dálnice D35 mezi Hořicemi na Jičínsku a Sadovou na Královéhradecku. Předpokládaná hodnota zakázky je 3,5 miliardy korun bez DPH, uvedl dnes na twitteru generální ředitel ŘSD Radek Mátl. Stavba 10,5 kilometru dlouhého úseku D35 má vydané pravomocné stavební povolení, dokončuje se majetkoprávní příprava. S uvedením do provozu úseku se počítá v roce 2026, uvedlo dříve ŘSD.

V trase budoucí dálnice mezi Hořicemi a Sadovou od září pracují archeologové, výzkum má trvat asi rok. Archeologové z trasy hlásí první objevy. K zatím nejpozoruhodnějším patří podle nich pohřebiště z doby bronzové mezi obcemi Klenice a Horní Černůtky. Za kuriózní považují nález z období novověku, a to kosterních pozůstatků krávy s odříznutou hlavou uloženou v břiše.

U navazujícího úseku D35 o délce 7,5 kilometru mezi Sadovou a napojením na dálnici D11 na západním okraji Hradce Králové ŘSD předpokládá, že v roce 2023 získá stavební povolení, vypíše tendr a zahájí práce. Úsek by měl motoristům začít sloužit také v roce 2026. Odhadovaná cena stavby je 2,3 miliardy korun bez daně.

Dálnice D35 má v budoucnosti spojit Liberec, Hradec Králové a Olomouc a má být severní alternativou přetížené dálnice D1 při cestě z Čech na Moravu. Z D35 je zatím hotových několik vzájemně nepropojených částí, a to úseky Liberec - Turnov, Sedlice - Opatovice - Časy, Mohelnice - Olomouc, obchvat Olomouce a Olomouc - Lipník nad Bečvou. V prosinci chce ŘSD otevřít patnáctikilometrový úsek mezi Časy a Ostrovem na Pardubicku.