Cime 2 kvartál 2024

ŘSD vyhlásilo soutěž na výstavbu úseku dálnice D35 Džbánov - Litomyšl

Litomyšl (Svitavsko) (ČTK) - Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) vyhlásilo soutěž na výstavbu úseku dálnice D35 Džbánov - Litomyšl. Předpokládaná cena zakázky přesahuje 4,5 miliardy korun. Zájemci mají nabídky předkládat do 21. června, vyplývá z Věstníku veřejných zakázek. Podle webu Zdopravy.cz, který za vyhlášení soutěže upozornil, lze vzhledem k velikosti zakázky očekávat posuny termínu.

Úsek Džbánov - Ltomyšl bude dlouhý 7589 metrů. Zahrnuje devět mostních staveb, z toho dvě přes dálnici, pět kilometrů protihlukových stěn a mimoúrovňovou křižovatku Řídký, která umožní sjet na původní silnici I/35 a pokračovat po ní na Litomyšl nebo Vysoké Mýto. Kvůli členitosti terénu se budou střídat násypové a zářezové partie. Maximální hloubka zářezu je 12 metrů, největší výška nad terénem je 20 metrů na mostě přes údolí Končinského potoka. Stavba prochází ochranným pásmem vodního zdroje Pekla. Součástí jsou také polní cesty, hospodářské sjezdy, provizorní komunikace, dešťová kanalizace, přeložky silnic nižších tříd, vodovodů, plynovodů a elektrického vedení. Podle informačního letáku ŘSD by stavba měla začít příští rok a být hotová v roce 2027,

Územní rozhodnutí na úsek dálnice D35 ze Džbánova do Litomyšle bylo vydané v roce 2019. Letos v březnu měl stát vykoupených 83 procent potřebných pozemků. Loni ŘSD vyhlásilo výběrové řízení na zpracovatele zemních prací pro záchranný archeologický výzkum a následně i na samotný průzkum v trase. Stavební řízení na tuto část dálnice zahájilo ministerstvo dopravy počátkem dubna.

V Pardubickém kraji je v provozu více než 30 kilometrů dálnice D35. Naposledy se loni 22. prosince otevřel úsek z Časů do Ostrova na Chrudimsku, který měří 14,7 kilometru. Připravují se další úseky od Ostrova kolem Vysokého Mýta, Litomyšle a Moravské Třebové až do Mohelnice na Olomoucku. Části Opatovec - Staré Město a Staré Město - Mohelnice by se měly stavět formou PPP projektů, tedy se zapojením soukromého investora. ŘSD nedávno vybralo zhotovitele úseku Janov - Opatovec, za zhruba 2,54 miliardy korun jej postaví sdružení firem MI Roads a Doprastav. Stavba by měla začít počátkem května.