Komatsu potřebu bagr

ŘSD vybírá nového zhotovitele kritického úseku D1 u Humpolce

 

Praha 15. dubna (ČTK) - Silničáři začali ve zkráceném řízení vybírat nového zhotovitele modernizace problematického úseku dálnice D1 mezi Humpolcem a Větrným Jeníkovem. Pro první část prací v letošním roce obdrželi tři nabídky, nejnižší je za 639 milionů korun. Dnes o tom informovalo Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD). Stát na konci loňského roku kvůli zpoždění vypověděl smlouvu na modernizaci úseku s tehdejším stavebním konsorciem v čele s Geosanem.

Zhotovitele první části prací, které budou provedeny v průběhu letošního roku, silničáři vybírají s ohledem na nabrané zpoždění a naléhavost stavby ve zkráceném řízení. ŘSD v něm oslovilo sedm firem, z nichž tři podali nabídku. Cenově nejvýhodnější nabídku podala Skanska s cenou 639,7 milionu korun. O 7,5 milionu korun dražší nabídku podala Eurovia. Třetím zájemce je Metrostav s nabídkou za 1,8 miliardy korun. Všechny nabídky jsou vyšší, než ŘSD původně předpokládalo, odhadovaná cena byla 563 milionů korun.

ŘSD rozdělilo modernizaci do dvou části. V první z nich by měl vítězný uchazeč kompletně zrekonstruovat levý jízdní pruh dálnice od 98. do 105. kilometru. Dokončit by měl také již rozdělané práce ve středním dělícím pruhu od 91. do 98. kilometru. V případě hladkého průběhu soutěže by stavba měla začít v květnu.

Pro druhou část prací, která by měla začít v příštím roce, chce ŘSD během května vyhlásit standardní výběrové řízení.

Opravy 14kilometrového úseku mezi Humpolcem a Větrným Jeníkovem začaly loni v březnu. Zakázku za 1,75 miliardy korun tehdy dostalo sdružení tvořené českou firmou Geosan Group, italskou Toto Costruzioni Generali a kazašskou SP Sine Midas Stroy. Stavba však nabrala velké zpoždění a stavaři nestihli práce během zimy přerušit. Stát se proto rozhodl stavební firmy z úseku vyhodit a vypověděl jim smlouvu.

Zpoždění prací způsobilo na dálnici problémy zejména v prosinci, kdy se za hustého sněžení tvořily na dálnici kolony dlouhé desítky kilometrů.